xchat 2.8.0 - en to el translation catalogue (1106 entries)

en: 
    DCC GET <nick>                      - accept an offered file
    DCC SEND [-maxcps=#] <nick> [file]  - send a file to someone
    DCC PSEND [-maxcps=#] <nick> [file] - send a file using passive mode
    DCC LIST                            - show DCC list
    DCC CHAT <nick>                     - offer DCC CHAT to someone
    DCC PCHAT <nick>                    - offer DCC CHAT using passive mode
    DCC CLOSE <type> <nick> <file>         example:
             /dcc close send johnsmith file.tar.gz
el: 
    DCC GET <nick>                        - λήψη ενός προσφερθέντος αρχείου
    DCC SEND [-maxcps=#] <nick> [αρχείο]  - αποστολή ενός αρχείου σε κάποιον
    DCC PSEND [-maxcps=#] <nick> [αρχείο] - αποστολή ενός αρχείου σε παθητική κατάσταση λειτουργίας
    DCC LIST                              - εμφάνιση της λίστας DCC
    DCC CHAT <nick>                       - προσφορά συνομιλίας DCC σε κάποιον
    DCC PCHAT <nick>                      - προσφορά συνομιλίας DCC σε παθητική κατάσταση λειτουργίας
    DCC CLOSE <τύπος> <nick> <αρχείο>      παράδειγμα:
             /dcc close send mixalhs file.tar.gz

en: 
    No help available on that command.
el: 
    Δεν υπάρχει διαθέσιμη βοήθεια για αυτή την εντολή.

en: 
    TRAY -f <timeout> <file1> [<file2>] Blink tray between two icons.
    TRAY -f <filename>                  Set tray to a fixed icon.
    TRAY -i <number>                    Blink tray with an internal icon.
    TRAY -t <text>                      Set the tray tooltip.
    TRAY -b <title> <text>              Set the tray balloon.
el: 
    TRAY -f <χρονικό όριο> <αρχείο1> [<αρχείο2>] Αναβόσβημα με τα 2 εικονίδια.
    TRAY -f <όνομα αρχείου>                      Ορισμός εικονιδίου συστήματος.
    TRAY -i <αριθμός>                            Αναβόσβημα με το προεπιλεγμένο
                                                 εικονίδιο.
    TRAY -t <κείμενο>                            Ορισμός αναδυόμενου κειμένου.
    TRAY -b <τίτλος> <κείμενο>                   Ορισμός του μπαλονιού.

en:   %-20s offline
el:   %-20s αποσυνδέθηκε

en:   %-20s online
el:   %-20s συνδέθηκε

en:   Ignore list is empty.
el:   Η λίστα αγνοημένων είναι άδεια.

en: !Leave ports at zero for full range.
el: !Αφήστε τις θύρες στο 0 για πλήρες εύρος.

en: $ Number
el: $ Αριθμός

en: $tNotify list is empty.
el: $tΗ λίστα ειδοποίησης είναι άδεια.

en: %C19*%O$t%C19%B$1 %B($3) has joined $2
el: %C19*%O$t%C19%B$1 %B($3) συνδέθηκε στο $2

en: %C19*%O$t%C19Now talking on $2
el: %C19*%O$t%C19Μιλάτε στο $2

en: %C21*%O$t%C21$1 has kicked $2 from $3 ($4%O%C21)
el: %C21*%O$t%C21$1 πέταξε έξω τον/την $2 από το $3 ($4%O%C21)

en: %C21*%O$t%C21Connection failed. Error: $1
el: %C21*%O$t%C21Η Σύνδεση απέτυχε. Σφάλμα: $1

en: %C22*%O$t$1 Banlist:%C19 $4%C20 $2%C21 $3
el: %C22*%O$t$1 Λίστα Ban:%C19 $4%C20 $2%C21 $3

en: %C22*%O$t$1 added to notify list.
el: %C22*%O$t$1 προστέθηκε στη λίστα ειδοποίησης.

en: %C22*%O$t$1 already in use. Retrying with $2...
el: %C22*%O$t$1 χρησιμοποιείται ήδη. Προσπάθεια με $2...

en: %C22*%O$t$1 deleted from notify list.
el: %C22*%O$t$1 διαγράφτηκε από τη λίστα επισήμανσης.

en: %C22*%O$t$1 has changed the topic to: $2
el: %C22*%O$t$1 άλλαξε το θέμα σε: $2

en: %C22*%O$t$1 is now known as $2
el: %C22*%O$t$1 λέγεται τώρα $2

en: %C22*%O$t$1 removes ban on $2
el: %C22*%O$t$1 αφαιρεί το ban από $2

en: %C22*%O$t$1 removes channel keyword
el: %C22*%O$t$1 αφαιρεί το συνθηματικό του καναλιού

en: %C22*%O$t$1 removes exempt on $2
el: %C22*%O$t$1 αφαιρεί την εξαίρεση στο $2

en: %C22*%O$t$1 removes invite on $2
el: %C22*%O$t$1 αφαιρεί την πρόσκληση από $2

en: %C22*%O$t$1 removes user limit
el: %C22*%O$t$1 αφαιρεί το όριο χρηστών

en: %C22*%O$t$1 sets ban on $2
el: %C22*%O$t$1 βάζει ban στον/στην $2

en: %C22*%O$t$1 sets channel keyword to $2
el: %C22*%O$t$1 ορίζει το $2 σαν συνθηματικό καναλιού

en: %C22*%O$t$1 sets channel limit to $2
el: %C22*%O$t$1 ορίζει το όριο χρηστών στο κανάλι σε $2

en: %C22*%O$t$1 sets exempt on $2
el: %C22*%O$t$1 θέτει εξαίρεση στο $2

en: %C22*%O$t$1 sets invite on $2
el: %C22*%O$t$1 προσκαλεί τον/την $2

en: %C22*%O$t$1 sets mode $2$3 $4
el: %C22*%O$t$1 ορίζει κατάσταση $2$3 $4

en: %C22*%O$t$1 users in notify list.
el: %C22*%O$t$1 χρήστες στη λίστα ειδοποίησης.

en: %C22*%O$t%C22Channel $1 modes: $2
el: %C22*%O$t%C22Καταστάσεις καναλιού $1: $2

en: %C22*%O$t%C22Connected.
el: %C22*%O$t%C22Έγινε σύνδεση.

en: %C22*%O$t%C22Connected. Now logging in...
el: %C22*%O$t%C22Αποκαταστάθηκε επαφή. Γίνεται σύνδεση...

en: %C22*%O$t%C22Connecting to $1 ($2) port $3%O...
el: %C22*%O$t%C22Γίνεται σύνδεση στο $1 ($2) θύρα $3%O...

en: %C22*%O$t%C22Looking up $1
el: %C22*%O$t%C22Αναζήτηση $1

en: %C22*%O$t%C22MOTD Skipped.
el: %C22*%O$t%C22Το μήνυμα της ημέρας παραλείφθηκε.

en: %C22*%O$t%C26$1 %Ohas offered%C26 $2 %O(%C26$3 %Obytes)
el: %C22*%O$t%C26$1 %Oπροσέφερε%C26 $2 %O(%C26$3 %Obytes)

en: %C22*%O$t%C26$1 %Ohas requested to resume%C26 $2 %Cfrom%C26 $3%C.
el: %C22*%O$t%C26$1 %Oζήτησε να συνεχίσει%C26 $2 %Cαπό%C26 $3%C.

en: %C22*%O$t%C26$1%O gives voice to%C26 $2
el: %C22*%O$t%C26$1%O δίνει voice στον/στην%C26 $2

en: %C22*%O$t%C26$1%O removes voice from%C26 $2
el: %C22*%O$t%C26$1%O αφαιρεί το voice από%C26 $2

en: %C22*%O$t%C26Users on $1:%C $2
el: %C22*%O$t%C26Χρήστες στο $1:%C $2

en: %C22*%O$t%C28[%O$1%C28] %Cis away %C30(%O$2%O%C30)
el: %C22*%O$t%C28[%O$1%C28] %Cαπουσιάζει %C30(%O$2%O%C30)

en: %C22*%O$t%C28[%O$1%C28] %OEnd of WHOIS list.
el: %C22*%O$t%C28[%O$1%C28] %OΤέλος λίστας WHOIS.

en: %C22*%O$t%C28[%O$1%C28] %Oreal user@host%C27 $2%O, real IP%C27 $3
el: %C22*%O$t%C28[%O$1%C28] %Oπραγματικός χρήστης@διακομιστή%C27 $2%O, πραγματική IP%C27 $3

en: %C22*%O$t%C28[%O$1%C28]%O idle%C26 $2
el: %C22*%O$t%C28[%O$1%C28]%O αδρανής%C26 $2

en: %C22*%O$t%C28[%O$1%C28]%O idle%C26 $2%O, signon:%C26 $3
el: %C22*%O$t%C28[%O$1%C28]%O αδρανής%C26 $2%O, συνδέθηκε:%C26 $3

en: %C22*%O$tA process is already running
el: %C22*%O$tΕκτελείται ήδη μια διεργασία

en: %C22*%O$tAlready offering CHAT to $1
el: %C22*%O$tΠροσφέρεται ήδη CHAT προς $1

en: %C22*%O$tCannot join%C26 %B$1 %O(Channel is invite only).
el: %C22*%O$tΔεν ήταν δυνατή η σύνδεση στο%C26 %B$1 %O(Μόνο με πρόσκληση).

en: %C22*%O$tCannot join%C26 %B$1 %O(Requires keyword).
el: %C22*%O$tΔεν ήταν δυνατή η σύνδεση στο%C26 %B$1 %O(Απαιτεί συνθηματικό).

en: %C22*%O$tCannot join%C26 %B$1 %O(User limit reached).
el: %C22*%O$tΑδυναμία σύνδεσης στο%C26 %B$1 %O(Έχει εξαντληθεί το όριο χρηστών).

en: %C22*%O$tCannot join%C26 %B$1 %O(You are banned).
el: %C22*%O$tΔεν ήταν δυνατή η σύνδεση στο%C26 %B$1 %O(Έχετε ban).

en: %C22*%O$tChannel $1 created on $2
el: %C22*%O$tΤο κανάλι $1 δημιουργήθηκε την $2

en: %C22*%O$tDCC $1 connect attempt to%C26 $2%O failed (err=$3).
el: %C22*%O$tΗ προσπάθεια σύνδεσης DCC $1 στο%C26 $2%O απέτυχε (σφάλμα=$3).

en: %C22*%O$tDCC $1%C26 $2 %Oto%C26 $3 %Otimed out - aborting.
el: %C22*%O$tΤο χρονικό όριο για τη DCC $1%C26 $2 %Oπρος%C26 $3 %Oέληξε - ακύρωση.

en: %C22*%O$tDCC CHAT connection established to %C26$1 %C30[%O$2%C30]
el: %C22*%O$tαποκαταστάθηκε συνομιλία DCC με%C26 $1 %C30[%O$2%C30]

en: %C22*%O$tDCC CHAT to %C26$1%O aborted.
el: %C22*%O$tΗ συνομιλία DCC με τον/την %C26$1%O ακυρώθηκε.

en: %C22*%O$tDCC CHAT to %C26$1%O lost ($4).
el: %C22*%O$tΑκυρώθηκε η συνομιλία DCC με %C26$1%O.

en: %C22*%O$tDCC RECV connection established to%C26 $1 %C30[%O$2%C30]
el: %C22*%O$tαποκαταστάθηκε σύνδεση DCC RECV με%C26 $1 %C30[%O$2%C30]

en: %C22*%O$tDCC RECV%C26 $1%O from%C26 $3%O failed ($4).
el: %C22*%O$tDCC RECV%C26 $1%O από%C26 $3%O απέτυχε ($4).

en: %C22*%O$tDCC RECV%C26 $2%O to%C26 $1%O aborted.
el: %C22*%O$tDCC RECV%C26 $2%O προς%C26 $1%O ακυρώθηκε.

en: %C22*%O$tDCC RECV: Cannot open $1 for writing ($2).
el: %C22*%O$tΛήψη DCC: Δεν ήταν δυνατό το άνοιγμα του $1 για εγγραφή ($2).

en: %C22*%O$tDCC SEND connection established to%C26 $1 %C30[%O$2%C30]
el: %C22*%O$tαποκαταστάθηκε σύνδεση DCC SEND με%C26 $1 %C30[%O$2%C30]

en: %C22*%O$tDCC SEND%C26 $2%O to%C26 $1%O aborted.
el: %C22*%O$tΑκυρώθηκε το DCC SEND%C26 $2%O με %C26 $1%O.

en: %C22*%O$tDisconnected ($1).
el: %C22*%O$tΑποσυνδεθήκατε ($1).

en: %C22*%O$tFound your IP: [$1]
el: %C22*%O$tΒρέθηκε η διεύθυνση IP σας: [$1]

en: %C22*%O$tLooking up IP number for%C26 $1%O...
el: %C22*%O$tΕύρεση διεύθυνσης IP για %C26 $1%O...

en: %C22*%O$tNickname already in use. Use /NICK to try another.
el: %C22*%O$tΤο ψευδώνυμο χρησιμοποιείται ήδη. Χρησιμοποιήστε την εντολή /NICK για να δοκιμάσετε ένα άλλο.

en: %C22*%O$tNo ping reply for $1 seconds, disconnecting.
el: %C22*%O$tΔεν υπάρχει απάντηση ping για $1 δευτερόλεπτα, αποσύνδεση.

en: %C22*%O$tNo process is currently running
el: %C22*%O$tΔεν τρέχει καμία διεργασία

en: %C22*%O$tNo such DCC offer.
el: %C22*%O$tΔεν υπάρχει τέτοια προσφορά DCC.

en: %C22*%O$tNo such DCC.
el: %C22*%O$tΔεν υπάρχει τέτοιο DCC.

en: %C22*%O$tNotify: $1 is offline ($3).
el: %C22*%O$tΕπισήμανση: ο/η $1 αποσυνδέθηκε ($3).

en: %C22*%O$tNotify: $1 is online ($3).
el: %C22*%O$tΕπισήμανση: ο/η $1 είναι συνδεδεμένος ($3).

en: %C22*%O$tOffering DCC CHAT to $1
el: %C22*%O$tΠροσφέρεται DCC CHAT προς $1

en: %C22*%O$tOffering%C26 $1%O to%C26 $2
el: %C22*%O$tΠροσφέρεται%C26 $1%O στον/στην%C26 $2

en: %C22*%O$tPing reply from $1: $2 second(s)
el: %C22*%O$tΑπάντηση ping από $1: $2 δευτερόλεπτο(α)

en: %C22*%O$tReceived '$1%O' from $2
el: %C22*%O$tΠαρελήφθη '$1%O' από τον/την$2

en: %C22*%O$tReceived a CTCP $1 from $2
el: %C22*%O$tΕλήφθη ένα CTCP $1 από $2

en: %C22*%O$tReceived a CTCP $1 from $2 (to $3)
el: %C22*%O$tΕλήφθη ένα CTCP $1 από $2 (προς $3)

en: %C22*%O$tReceived a CTCP Sound $1 from $2
el: %C22*%O$tΕλήφθη ένα CTCP Ήχος $1 από $2

en: %C22*%O$tReceived a CTCP Sound $1 from $2 (to $3)
el: %C22*%O$tΕλήφθη ένα CTCP Ήχος $1 από $2 (προς $3)

en: %C22*%O$tReceived a DCC CHAT offer from $1
el: %C22*%O$tΕλήφθη αίτημα DCC CHAT από $1

en: %C22*%O$tReceived a malformed DCC request from %C26$1%O.%010%C22*%O$tContents of packet: $2
el: %C22*%O$tΛήφθηκε μια εσφαλμένη αίτηση DCC από %C26$1%O.%010%C22*%O$tΠεριεχόμενα πακέτου: $2

en: %C22*%O$tStopped previous connection attempt (pid=$1)
el: %C22*%O$tΣταμάτησε η προηγούμενη προσπάθεια σύνδεσης (pid=$1)

en: %C22*%O$tThe file%C26 $1%C already exists, saving it as%C26 $2%O instead.
el: %C22*%O$tΤο αρχείο%C26 $1%C υπάρχει ήδη, γίνεται αποθήκευση σαν%C26 $2%O.

en: %C22*%O$tUnknown host. Maybe you misspelled it?
el: %C22*%O$tΆγνωστος διακομιστής. Μήπως το γράψατε λάθος;

en: %C22*%O$tYou are now known as $2
el: %C22*%O$tΑπο τώρα ονομάζεστε $2

en: %C22*%O$tYou have been invited to%C26 $1%O by%C26 $2%C (%C26$3%C)
el: %C22*%O$tΠροσκληθήκατε στο%C26 $1%O από τον/την%C26 $2%C (%C26$3%C)

en: %C22*%O$tYou have been killed by $1 ($2%O%C22)
el: %C22*%O$tΣας έκανε kill ο/η $1 ($2%O%C22)

en: %C22*%O$tYou've invited%C26 $1%O to%C26 $2%O (%C26$3%O)
el: %C22*%O$tΠροσκαλέσατε τον/την %C26 $1%O στο%C26 $2%O (%C26$3%O)

en: %C23*$tYou have been kicked from $2 by $3 ($4%O%C23)
el: %C23*$tΑποβληθήκατε από το $2 από τον/την $3 ($4%O%C23)

en: %C23*$tYou have left channel $3
el: %C23*$tΕγκαταλείψατε το κανάλι $3

en: %C23*$tYou have left channel $3 (%O%C23%B%B$4%O%C23)
el: %C23*$tΕγκαταλείψατε το κανάλι $3 (%O%C23%B%B$4%O%C23)

en: %C23*%O$t%C23$1 (%O%C23$2) has left $3
el: %C23*%O$t%C23$1 (%O%C23$2) αποχώρησε από $3

en: %C23*%O$t%C23$1 (%O%C23$2) has left $3 (%O%C23%B%B$4%O%C23)
el: %C23*%O$t%C23$1 (%O%C23$2) αποχώρησε από $3 (%O%C23%B%B$4%O%C23)

en: %C23*%O$t%C23$1 has quit (%O%C23%B%B$2%O%C23)
el: %C23*%O$t%C23$1 αποχώρησε (%O%C23%B%B$2%O%C23)

en: %C24,18 %B  Notify List
el: %C24,18 %B  Λίστα ειδοποίησης

en: %C24,18 Type  To/From    Status  Size    Pos     File
el: %C24,18 Τύπος  Προς/Από    Κατάσταση  Μέγεθος    Θεσ     Αρχείο

en: %C29*%O$t%C29Topic for $1%C %C29is: $2
el: %C29*%O$t%C29Το θέμα για το $1%C %C29είναι: $2

en: %C29*%O$t%C29Topic for $1%C %C29set by $2%C %C29at $3
el: %C29*%O$t%C29Το θέμα για το $1%C %C29ορίστηκε από $2%C %C29στις $3

en: %O%C26$1%O added to ignore list.
el: %O%C26$1%O προστέθηκε στην λίστα αγνόησης.

en: %O%C26$1%O removed from ignore list.
el: %O%C26$1%O αφαιρέθηκε από τη λίστα αγνοημένων.

en: %UChannel          Users   Topic
el: %UΚανάλι           Χρήστες Θέμα

en: %d minutes ago
el: πριν από %d λεπτά

en: %d ops, %d total
el: %d ops, %d σύνολο

en: %s is offering "%s". Do you want to accept?
el: Ο/Η %s σας προσφέρει το "%s". Θέλετε να το δεχτείτε;

en: %s=Server %c=Channel %n=Network.
el: %s=Διακομιστής %c=Κανάλι %n=Δίκτυο.

en: %u minutes ago
el: πριν από %u λεπτά

en: (Disabled)
el: (Απενεργοποιημένο)

en: * Can't open log file(s) for writing. Check the
      permissions on %s/xchatlogs
el: * Αδυναμία ανοίγματος αρχείου(ων) καταγραφής για εγγραφή.
      Ελέγξτε τα δικαιώματα στο %s/xchatlogs

en: * Running IRC as root is stupid! You should
      create a User Account and use that to login.
el: * Το να χρησιμοποιείτε το IRC σαν root είναι ηλίθιο!
      Πρέπει να δημιουργήσετε ένα λογαριασμό απλού χρήστη
      και να χρησιμοποιείτε αυτόν.

en: **** BEGIN LOGGING AT %s
el: **** ΕΝΑΡΞΗ ΤΗΣ ΚΑΤΑΓΡΑΦΗΣ ΣΤΙΣ %s

en: **** ENDING LOGGING AT %s
el: **** ΛΗΞΗ ΤΗΣ ΚΑΤΑΓΡΑΦΗΣ ΣΤΙΣ %s

en: *NEW*
el: *ΝΕΟ*

en: *WARNING*
    Auto accepting DCC to your home directory
    can be dangerous and is exploitable. Eg:
    Someone could send you a .bash_profile
el: *ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ*
    Η αυτόματη αποδοχή DCC στο αρχικό κατάλογό σας
    είναι επικίνδυνη και εκμεταλλεύσιμη. Πχ:
    Κάποιος μπορεί να σας στείλει ένα .bash_profile

en: <b>Bold</b>
el: <b>Έντονα</b>

en: <none>
el: <κανένα>

en: <u>Underline</u>
el: <u>Υπογραμμισμένο</u>

en: A multiplatform IRC Client
el: Πελάτης IRC πολλαπλών πλατφόρμων

en: A-Z, Ops first
el: A-Z, Ops πρώτα

en: ADDBUTTON <name> <action>, adds a button under the user-list
el: ADDBUTTON <όνομα> <δράση>, προσθέτει ένα κουμπί στη λίστα χρηστών

en: ALLCHAN <cmd>, sends a command to all channels you're in
el: ALLCHAN <εντολή>, στέλνει μια εντολή σε όλα τα κανάλια που βρίσκεστε

en: ALLCHANL <cmd>, sends a command to all channels you're in
el: ALLCHANL <εντολή>, στέλνει μια εντολή σε όλα τα κανάλια που βρίσκεστε

en: ALLSERV <cmd>, sends a command to all servers you're in
el: ALLSERV <εντολή>, στέλνει μια εντολή στους διακομιστές που βρίσκεστε

en: AWAY [<reason>], sets you away
el: AWAY [<αιτία>], σας ορίζει ως απών

en: Abort
el: Ακύρωση

en: Aborted
el: Ματαιώθηκε

en: Accept
el: Αποδοχή

en: Accept invalid SSL certificate
el: Αποδοχή μη έγκυρων πιστοποιητικών SSL

en: Account
el: Λογαριασμός

en: Action
el: Δράση

en: Action Upon Double Click
el: Ενέργεια κατά το διπλό κλικ

en: Active
el: Ενεργό

en: Add New
el: Προσθήκη νέου

en: Add...
el: Προσθήκη...

en: Address:
el: Διεύθυνση:

en: Advanced
el: Για προχωρημένους

en: Advanced Settings
el: Προχωρημένες ρυθμίσεις

en: Afghanistan
el: Αφγανιστάν

en: Aland Islands
el: Νησιά Αλαντ

en: Albania
el: Αλβανία

en: Alerts
el: Συναγερμοί

en: Algeria
el: Αλγερία

en: All Connections
el: Όλες οι συνδέσεις

en: All downloads combined:
el: Όλες οι λήψεις αρχείων συνδυασμένες:

en: All uploads combined:
el: Όλες οι αποστολές αρχείων μαζί:

en: Already marked away: %s
el: Είστε ήδη απομακρυσμένος/η: %s

en: Already marked back.
el: Έχετε επιστρέψει ήδη.

en: Always
el: Πάντα

en: American Samoa
el: Αμερικάνικη Σαμόα

en: Andorra
el: Ανδόρα

en: Angola
el: Αγκόλα

en: Anguilla
el: Αγκίλα

en: Announce away messages
el: Ανακοίνωση μηνυμάτων απουσίας

en: Announce your away messages to all channels
el: Ανακοίνωση της απουσίας σας σε όλα τα κανάλια

en: Antarctica
el: Ανταρκτική

en: Antigua and Barbuda
el: Αντίγκουα και Μπαρμπούντα

en: Are you sure this is a SSL capable server and port?
el: Είστε σίγουρος/η ότι αυτός ο διακομιστής και η θύρα είναι ικανά για SSL;

en: Are you sure you want to remove all bans in %s?
el: Θέλετε σίγουρα να αφαιρέσετε όλα τα bans στο %s;

en: Argentina
el: Αργεντινή

en: Armenia
el: Αρμενία

en: Aruba
el: Αρούμπα

en: Asks the IRC server for your real address. Use this if you have a 192.168.*.* address!
el: Ερώτηση στον διακομιστή IRC για την πραγματική σας διεύθυνση. Χρησιμοποιείστε το όταν έχετε διεύθυνση IP της μορφής 192.168.*.* ή 10.*.*.* !

en: Australia
el: Αυστραλία

en: Austria
el: Αυστρία

en: Auto Open DCC Windows
el: Αυτόματο άνοιγμα παραθύρων DCC

en: Auto Replace...
el: Αυτόματη αντικατάσταση...

en: Auto accept file offers:
el: Αυτόματη αποδοχή αρχείων:

en: Auto connect to this network at startup
el: Αυτόματη σύνδεση κατά την εκκίνηση

en: Auto reconnect delay:
el: Καθυστέρηση στην αυτόματη επανασύνδεση:

en: Automatic nick completion (without TAB key)
el: Αυτόματη συμπλήρωση ψευδωνύμων (χωρίς το TAB)

en: Automatically unmark away
el: Αυτόματη απενεργοποίηση της απουσίας

en: Away
el: Απουσία

en: Away Msg:
el: Μήνυμα απουσίας:

en: Away reason
el: Αιτία απουσίας

en: Away tracking
el: Παρακολούθηση απουσιών

en: Away user:
el: Χρήστης απουσίας:

en: Away:
el: Απουσία:

en: Azerbaijan
el: Αζερμπαιζάν

en: BACK, sets you back (not away)
el: BACK, ορίζει ότι έχετε επιστρέψει (όχι απομακρυσμένος/η)

en: BAN <mask> [<bantype>], bans everyone matching the mask from the current channel. If they are already on the channel this doesn't kick them (needs chanop)
el: BAN <μάσκα> [<τύπος ban>], κάνει ban σε όποιο ταιριάζει στη μάσκα από το τρέχον κανάλι. Εάν είναι ήδη στο κανάλι δεν τους κάνει kick (χρειάζεται chanop)

en: Background image:
el: Εικόνα παρασκηνίου:

en: Background:
el: Φόντο:

en: Bad arguments for user command.
el: Κακές επιλογές για την εντολή χρήστη.

en: Bahamas
el: Νησιά Μπαχάμες

en: Bahrain
el: Μπαχραίν

en: Ban List
el: Λίστα Ban

en: Ban List...
el: Λίστα Ban...

en: Ban time
el: Ώρα ban

en: Bangladesh
el: Μπαγκλαντές

en: Banmask
el: Μάσκα ban

en: Barbados
el: Νησιά Μπαρμπάντος

en: Belarus
el: Λευκορωσία

en: Belgium
el: Βέλγιο

en: Belize
el: Μπελίζ

en: Benin
el: Μπενίν

en: Bermuda
el: Νησιά Βερμούδων

en: Bhutan
el: Μουτάν

en: Bind to:
el: Διεύθυνση για τη σύνδεση:

en: Blue:
el: Μπλε:

en: Bolivia
el: Βολιβία

en: Bosnia and Herzegovina
el: Βοσνία και Ερζεγοβίνη

en: Both
el: Και τα δύο

en: Botswana
el: Μποτσουάνα

en: Bottom
el: Βάση

en: Bouvet Island
el: Νησί Μουβέτ

en: Brazil
el: Βραζιλία

en: British Channel Isles
el: Βρετανικοί Νήσοι Καναλιού

en: British Indian Ocean Territory
el: Βρετανική Περιοχή Δυτικού Ωκεανού

en: British Virgin Islands
el: Βρετανικοί Παρθένοι Νήσοι

en: Browse for save folder every time
el: Επιλογή φακέλου αποθήκευσης κάθε φορά

en: Browse...
el: Περιήγηση...

en: Brunei Darussalam
el: Μπρούνει Νταρουσαλλέμ

en: Bulgaria
el: Βουλγαρία

en: Burkina Faso
el: Μπουρκίνα Φάσο

en: Burundi
el: Μπουρουντί

en: Businesses
el: Επιχειρήσεις

en: CLEAR [ALL|HISTORY], Clears the current text window or command history
el: CLEAR [ALL|HISTORY], Καθαρίζει το τρέχον παράθυρο κειμένου

en: CLOSE, Closes the current window/tab
el: CLOSE, Κλείνει το τρέχον παράθυρο/καρτέλα

en: COUNTRY [-s] <code|wildcard>, finds a country code, eg: au = australia
el: COUNTRY <κωδικός>, βρίσκει τον κωδικό μιας χώρας, πχ: gr = greece

en: CTCP <nick> <message>, send the CTCP message to nick, common messages are VERSION and USERINFO
el: CTCP <nick> <μήνυμα>, στέλνει ένα μήνυμα CTCP στο nick, συνηθέστερα μηνύματα είναι τα VERSION και USERINFO

en: CTCP Replies - Special codes:
    
    %d  =  data (the whole ctcp)
    %e  =  current network name
    %m  =  machine info
    %s  =  nick who sent the ctcp
    %t  =  time/date
    %2  =  word 2
    %3  =  word 3
    &2  =  word 2 to the end of line
    &3  =  word 3 to the end of line
el: Απαντήσεις CTCP - Ειδικοί κώδικες:
    
    %d  =  δεδομένα (ολόκληρο το ctcp)
    %e = όνομα τρέχοντος δικτύου
    %m  =  πληροφορίες συστήματος
    %s  =  ψευδώνυμο αυτού που έστειλε το ctcp
    %t  =  ώρα/ημερομηνία
    %2  =  λέξη 2
    %3  =  λέξη 3
    &2  =  λέξη 2 μέχρι το τέλος της γραμμής
    &3  =  λέξη 3 μέχρι το τέλος της γραμμής

en: CTCP Replies...
el: Απαντήσεις CTCP...

en: C_lear Text
el: Καθα_ρισμός κειμένου

en: C_onnect
el: Σύν_δεση

en: Cambodia
el: Καμπότζη

en: Cameroon
el: Καμερούν

en: Canada
el: Καναδάς

en: Cancel
el: Άκυρο

en: Cannot access %s
el: Αδυναμία πρόσβασης στο %s

en: Cannot access file: %s
    %s.
    Resuming not possible.
el: Αδύνατη η πρόσβαση στο αρχείο: %s
    %s.
    Η συνέχιση είναι αδύνατη.

en: Cannot assign that address
el: Αδυναμία παραχώρησης αυτής της διεύθυνσης

en: Cannot create ~/.xchat2
el: Δεν ήταν δυνατή η δημιουργία του ~/.xchat2

en: Cannot read sound file:
    %s
el: Αδυναμία ανάγνωσης του αρχείου ήχου:
    %s

en: Cannot read that file.
el: Δεν ήταν δυνατή η ανάγνωση αυτού του αρχείου.

en: Cannot resolve hostname %s
    Check your IP Settings!
el: Δεν ήταν δυνατή η εύρεση του ονόματος διακομιστή %s
    Ελέγξτε τις ρυθμίσεις IP σας!

en: Cannot resume the same file from two people.
el: Η συνέχιση λήψης του ίδιου αρχείου από δυο ανθρώπους είναι αδύνατη.

en: Cannot write to that file.
el: Δεν ήταν δυνατή η εγγραφή σε αυτό το αρχείο.

en: Cape Verde
el: Ακρωτήριο Verde

en: Categories
el: Κατηγορίες

en: Cayman Islands
el: Νησιά Κέυμαν

en: Central African Republic
el: Δημοκρατία της Κεντρικής Αφρικής

en: Chad
el: Τσαντ

en: Channel
el: Κανάλι

en: Channel Membership/"is an IRC operator"
el: Μέλη καναλιού/"είναι ένας IRC operator"

en: Channel Message
el: Μήνυμα σε κανάλι

en: Channel Name
el: Όνομα καναλιού

en: Channel Tab...
el: Καρτέλα καναλιού...

en: Channel Window...
el: Παράθυρο καναλιού...

en: Channel name
el: Όνομα καναλιού

en: Channel name too short, try again.
el: Το όνομα του καναλιού είναι πολύ μικρό, προσπαθήσετε ξανά.

en: Channel:
el: Κανάλι:

en: Channels to join, separated by commas, but not spaces!
el: Κανάλια για σύνδεση, χωρισμένα με κόμμα και όχι κενό!

en: Character Chart
el: Χάρτης χαρακτήρων

en: Character Chart...
el: Χάρτης χαρακτήρων...

en: Character set:
el: Σετ χαρακτήρων:

en: Chat
el: Διάλογος

en: Chat window
el: Παράθυρο συζήτησης

en: Chatting
el: Συνομιλία

en: Chile
el: Χιλή

en: China
el: Λαϊκή Δημοκρατία της Κίνας

en: Christmas Island
el: Νησί των Χριστουγέννων

en: Claim you are at this address when offering files.
el: Απαίτηση τής χρήσης αυτής της διευθύνσης κατα την προσφορά αρχείων.

en: Clear
el: Καθαρισμός

en: Clear list
el: Καθαρισμός λίστας

en: Clear rawlog
el: Καθαρισμός ωμής καταγραφής

en: Cocos Islands
el: Νησιά Κοκος

en: Colombia
el: Κολομβία

en: Colored nick names
el: Χρωματισμένα ψευδώνυμα

en: Colors
el: Χρώματα

en: Colors 0-7
el: Χρώματα 0-7

en: Colors 8-15
el: Χρώματα 8-15

en: Comma separated list of networks is accepted.
el: Είναι αποδεκτή μια λίστα δικτύων χωρισμένη με κόμματα.

en: Command
el: Εντολή

en: Commands Available:
el: Διαθέσιμες εντολές:

en: Comoros
el: Κομόρες

en: Congo
el: Κονγκο

en: Connect
el: Σύνδεση

en: Connect command:
el: Εντολή σύνδεσης:

en: Connect to selected server only
el: Σύνδεση μόνο στον επιλεγμένο διακομιστή

en: Connecting
el: Γίνεται σύνδεση

en: Connection refused
el: Άρνηση σύνδεσης

en: Connection reset by peer
el: Κλείσιμο της σύνδεσης από το ταίρι

en: Connection timed out
el: Λήξη χρόνου σύνδεσης

en: Connection to %s complete.
el: Η σύνδεση στο %s ολοκληρώθηκε

en: Cook Islands
el: Νησιά Κουκ

en: Copy
el: Αντιγραφή

en: Copy Selected Link
el: Αντιγραφή επιλεγμένου συνδέσμου

en: Copy _Topic Text
el: Αν_τιγραφή κειμένου θέματος

en: Copy selected URL
el: Αντιγραφή επιλεγμένου συνδέσμου

en: Costa Rica
el: Κόστα Ρίκα

en: Cote d'Ivoire
el: Ακτή Ελεφαντοστού

en: Couldn't connect to session bus
el: Δεν ήταν δυνατή η σύνδεση στο δίαυλο μηνυμάτων

en: Couldn't connect to session bus: %s
el: Δεν ήταν δυνατή η σύνδεση στο δίαυλο μηνυμάτων: %s

en: Country:
el: Χώρα:

en: Croatia
el: Κροατία

en: Crop
el: Απομάκρυνση υπολοίπων

en: Cuba
el: Κούβα

en: Cycle Channel
el: Επανασύνδεση στο κανάλι

en: Cycling to next server in %s...
el: Μετάβαση στον επόμενο διακομιστή σε %s...

en: Cyprus
el: Κύπρος

en: Czech Republic
el: Τσέχικη Δημοκρατία

en: DCC Get Only
el: Μόνο λήψη DCC

en: DCC IP address:
el: DCC διεύθυνση IP:

en: DCC String
el: Αναγνωριστικό DCC

en: DCC Type
el: Τύπος DCC

en: DEHOP <nick>, removes chanhalf-op status from the nick on the current channel (needs chanop)
el: DEHOP <nick>, αφαίρεση της κατάστασης chanhalf-op από το nick στο τρέχον κανάλι (χρειάζεται chanop)

en: DELBUTTON <name>, deletes a button from under the user-list
el: DELBUTTON <όνομα>, διαγραφή ενός κουμπιού κάτω από τη λίστα χρηστών

en: DEOP <nick>, removes chanop status from the nick on the current channel (needs chanop)
el: DEOP <nick>, αφαίρεση της κατάστασης chanop από το nick στο τρέχον κανάλι (χρειάζεται chanop)

en: DEVOICE <nick>, removes voice status from the nick on the current channel (needs chanop)
el: DEVOICE <nick>, αφαίρεση της κατάστασης voice από το nick στο τρέχον κανάλι (χρειάζεται chanop)

en: DISCON, Disconnects from server
el: DISCON, Αποσύνδεση από το διακομιστή

en: DNS <nick|host|ip>, Finds a users IP number
el: DNS <nick|διακομιστής|ip>, Ανίχνευση του αριθμού IP ενός χρήστη

en: Data 1
el: Δεδομένα 1

en: Data 2
el: Δεδομένα 2

en: Date
el: Ημερομηνία

en: Default Messages
el: Προκαθορισμένα μηνύματα

en: Delete
el: Διαγραφή

en: Democratic Republic of Congo
el: Λαϊκή Δημοκρατία του Κονγκό

en: Denmark
el: Δανία

en: Description
el: Περιγραφή

en: Destination filename
el: Όνομα αρχείου προορισμού

en: Details
el: Λεπτομέρειες

en: Dialog
el: Διάλογος

en: Dialog Buttons - Special codes:
    
    %a  =  all selected nicks
    %c  =  current channel
    %e  =  current network name
    %h  =  selected nick's hostname
    %m  =  machine info
    %n  =  your nick
    %s  =  selected nick
    %t  =  time/date
el: Κουμπιά διαλόγου - Ειδικοί κώδικες:
    
    %a  =  όλα τα επιλεγμένα ψευδώνυμα
    %c  =  τρέχον κανάλι
    %e = όνομα τρέχοντος δικτύου
    %h  =  διακομιστής επιλεγμένου ψευδώνυμου
    %m  =  πληροφορίες συστήματος
    %n  =  το ψευδώνυμο σας
    %s  =  επιλεγμένο ψευδώνυμο
    %t  =  ώρα/ημερομηνία

en: Dialog Buttons...
el: Κουμπιά διαλόγου...

en: Dialog with
el: Διάλογος με

en: Direct Chat...
el: Άμεση συνομιλία...

en: Display MODEs in raw form
el: Εμφάνιση των καταστάσεων (MODE) σε ωμή μορφή

en: Displaying %d/%d users on %d/%d channels.
el: %d/%d χρήστες σε %d/%d κανάλια.

en: Djibouti
el: Τζιμπουτί

en: Dominica
el: Δομινικη

en: Dominican Republic
el: Δομινικανή Δημοκρατία

en: Don't auto connect to servers
el: Όχι αυτόματη σύνδεση στους διακομιστές

en: Don't auto load any plugins
el: Όχι αυτόματο φόρτωμα προσθέτων

en: Don't cycle through all the servers when the connection fails.
el: Όχι προσπάθεια σε όλους τους διακομιστές όταν αποτύχει η σύνδεση.

en: Done
el: Έγινε

en: Download files to:
el: Αποθήκευση αρχείων στο:

en: Downloads
el: Λήψεις αρχείων

en: ECHO <text>, Prints text locally
el: ECHO <κείμενο>, Τοπική εκτύπωση κειμένου

en: EDIT ME
el: ΔΙΟΡΘΩΣΕ ΜΕ

en: ETA
el: Απομένει

en: EXEC [-o] <command>, runs the command. If -o flag is used then output is sent to current channel, else is printed to current text box
el: EXEC [-o] <εντολή>, εκτελεί την εντολή. Εάν δοθεί το -o τότε η έξοδος θα σταλθεί στο τρέχον κανάλι, αλλιώς στέλνεται στο τρέχον κουτί κειμένου

en: EXECCONT, sends the process SIGCONT
el: EXECCONT, στέλνει στη διεργασία ένα SIGCONT σήμα

en: EXECKILL [-9], kills a running exec in the current session. If -9 is given the process is SIGKILL'ed
el: EXECKILL [-9], σκοτώνει ένα εκτελούμενο exec στη τρέχουσα συνεδρία. Εάν δοθεί το -9 τότε στέλνει στη διεργασία ένα SIGKILL σήμα

en: EXECSTOP, sends the process SIGSTOP
el: EXECSTOP, στέλνει στη διεργασία ένα SIGSTOP σήμα

en: EXECWRITE, sends data to the processes stdin
el: EXECWRITE, στέλνει δεδομένα στο ρεύμα stdin της διεργασίας

en: East Timor
el: Ανατολικό Τιμούρ

en: Ecuador
el: Ισημερινός

en: Edit Events
el: Επεξεργασία γεγονότων

en: Edit This Menu...
el: Επεξεργασία αυτού του μενού...

en: Educational Institution
el: Εκπαιδευτικό Ίδρυμα (ΗΠΑ)

en: Egypt
el: Αίγυπτος

en: El Salvador
el: Ελ Σαλβαδόρ

en: Enable system tray icon
el: Ενεργοποίηση εικονιδίου συστήματος

en: Enable time stamps
el: Ενεργοποίηση καταγραφής ώρας

en: Enter Channel to Join:
el: Εισάγετε το κανάλι προς σύνδεση:

en: Enter mask to ignore:
el: Εισάγετε μάσκα προς αγνόηση:

en: Enter new nickname:
el: Εισάγετε νέο ψευδώνυμο:

en: Enter nickname to add:
el: Εισάγετε ψευδώνυμο για προσθήκη:

en: Enter reason to kick %s:
el: Εισάγετε αιτία για το kick του %s:

en: Equatorial Guinea
el: Ισημερινή Γουινέα

en: Eritrea
el: Ερυθρέα

en: Error
el: Σφάλμα

en: Error opening keys config file
el: Σφάλμα κατά το άνοιγμα του αρχείου ρυθμίσεων των πλήκτρων

en: Error parsing event %s.
    Loading default.
el: Σφάλμα κατά την ανάλυση του γεγονότος %s.
    Φόρτωμα προκαθορισμένου.

en: Estonia
el: Εσθονία

en: Ethiopia
el: Αιθιοπία

en: European Union
el: Ευρωπαϊκή Ένωση

en: Event
el: Γεγονός

en: Execute command:
el: Εκτέλεση εντολής:

en: Expecting Data line (beginning Dx{:|!}) but got:
    %s
    
    Load aborted, Please fix %s/keybindings
el: Αναμενόταν γραμμή Data (αρχίζει με Dx{:|!}) αλλά βρέθηκε:
    %s
    
    Το φόρτωμα ακυρώθηκε. Παρακαλώ διορθώστε το %s/keybindings

en: External sound playing _program:
el: Εξωτερικό _πρόγραμμα αναπαραγωγής ήχων:

en: Extra command to execute after connecting. If you need more than one, set this to LOAD -e <filename>, where <filename> is a text-file full of commands to execute.
el: Επί πλέον εντολή που θα εκτελεστεί μετά τη σύνδεση. Εάν χρειάζεστε περισσότερες από μια, ορίστε το σε LOAD -e <αρχείο>, όπου <αρχείο> ένα αρχείο κειμένου που θα περιέχει τις εντολές που πρέπει να εκτελεστούν.

en: FLUSHQ, flushes the current server's send queue
el: FLUSHQ, καθαρίζει σειρά αποστολής του τρέχοντος διακομιστή

en: Failed
el: Απέτυχε

en: Failed to acquire %s: %s
el: Η λήψη του %s απέτυχε: %s

en: Failed to complete Command
el: Η εκτέλεση της εντολής απέτυχε

en: Failed to complete NameHasOwner
el: Η ολοκλήρωση της εντολής NameHasOwner απέτυχε

en: Failed to open font:
    
    %s
el: Αδυναμία ανοίγματος γραμματοσειράς:
    
    %s

en: Falkland Islands
el: Νησιά Φώκλαντ

en: Faroe Islands
el: Νησιά Φαρόε

en: Fiji
el: Νησιά Φίτζι

en: File
el: Αρχείο

en: File Transfers...
el: Μεταφορές αρχείων...

en: File in download directory is larger than file offered. Resuming not possible.
el: Το αρχείο στον κατάλογο ληφθέντων αρχείων είναι μεγαλύτερο από αυτό που προσφέρεται. Η συνέχιση είναι αδύνατη.

en: File transfers
el: Μεταφορές αρχείων

en: File:
el: Αρχείο:

en: Filename
el: Όνομα αρχείου

en: Files and Directories
el: Αρχεία και Κατάλογοι

en: Find:
el: Εύρεση:

en: Finland
el: Φινλανδία

en: First DCC send port:
el: Αρχική θύρα DCC αποστολής:

en: Focus new tabs:
el: Εστίαση νέων καρτελών:

en: Font:
el: Γραμματοσειρά:

en: Foreground:
el: Πλάνο:

en: Former USSR
el: Πρώην ΕΣΣΔ

en: France
el: Γαλλία

en: French Guiana
el: Γαλλική Γουινέα

en: French Polynesia
el: Γαλλική Πολυνησία

en: French Southern Territories
el: Γαλλικές Νότιες Περιοχές

en: From
el: Από

en: Full name
el: Πλήρες όνομα

en: GATE <host> [<port>], proxies through a host, port defaults to 23
el: GATE <διακομιστής> [<port>], θέτει proxy ένα διακομιστή, εξ'ορισμού θύρα 23

en: Gabon
el: Γκαμπόν

en: Gambia
el: Γκάμπια

en: General
el: Γενικές

en: Georgia
el: Γεωργία

en: Germany
el: Γερμανία

en: Get my address from the IRC server
el: Λήψη της διεύθυνσης IP από τον διακομιστή IRC

en: Ghana
el: Γκάνα

en: Gibraltar
el: Γιβλαρτάρ

en: Give Ops
el: Απόδοση Chanops

en: Give Voice
el: Απόδοση Voice

en: Give each person on IRC a different color
el: Δίνει στο ψευδώνυμο του καθένα διαφορετικό χρώμα

en: Government
el: Κυβέρνηση (ΗΠΑ)

en: Graph
el: Γράφημα

en: Great Britain
el: Μεγάλη Βρετανία

en: Greece
el: Ελλάδα

en: Green:
el: Πράσινο:

en: Greenland
el: Γροιλανδία

en: Grenada
el: Γρανάδα

en: Guadeloupe
el: Γουαδελούπη

en: Guam
el: Γκουάμ

en: Guatemala
el: Γουατεμάλα

en: Guinea
el: Γουινέα

en: Guinea-Bissau
el: Γουινέα

en: Guyana
el: Γουιάνα

en: HOP <nick>, gives chanhalf-op status to the nick (needs chanop)
el: HOP <nick>, δίνει κατάσταση chanhalf-op στο nick (χρειάζεται chanop)

en: Haiti
el: Αϊτή

en: Heard and McDonald Islands
el: Νησιά Χερντ και ΜακΝτόναλντ

en: Help
el: Βοήθεια

en: Hidden
el: Κρυφό

en: Hide Version
el: Απόκρυψη έκδοσης

en: Hide channel join/part messages by default
el: Προκαθορισμένη απόκρυψη μηνυμάτων εισόδου/εξόδου

en: Hide join and part messages
el: Απόκρυψη μηνυμάτων εισόδου/εξόδου

en: Highlight:
el: Επισήμανση:

en: Highlighted Message
el: Επισημασμένο μήνυμα

en: Honduras
el: Ονδούρας

en: Hong Kong
el: Χονγκ Κονγκ

en: Host
el: Διακομιστής

en: Host unknown
el: Άγνωστος διακομιστής

en: Hostmask
el: Μάσκα διακομιστή

en: Hostname
el: Όνομα διακομιστή

en: Hostname:
el: Όνομα διακομιστή:

en: Hungary
el: Ουγγαρία

en: I need /bin/sh to run!
el: Το /bin/sh χρειάζεται για την εκτέλεση!

en: I'm busy
el: Είμαι απασχολημένος/η

en: ID <password>, identifies yourself to nickserv
el: ID <κωδικός>,

en: IGNORE <mask> <types..> <options..>
        mask - host mask to ignore, eg: *!*@*.aol.com
        types - types of data to ignore, one or all of:
                PRIV, CHAN, NOTI, CTCP, DCC, INVI, ALL
        options - NOSAVE, QUIET
el: IGNORE <μάσκα> <τύποι..> <επιλογές..>
       μάσκα - μάσκα διακομιστή για ignore πχ: *!*@*.otenet.gr
       τύποι - τύποι δεδομένων για ignore, ένα από:
               PRIV, CHAN, NOTI, CTCP, INVI, ALL
       επιλογές - NOSAVE, QUIET

en: INVITE <nick> [<channel>], invites someone to a channel, by default the current channel (needs chanop)
el: /INVITE <nick> [<κανάλι>], καλεί κάποιον σε ένα κανάλι, εξ'ορισμού το τρέχον  κανάλι (χρειάζεται chanop)

en: IP address
el: Διεύθυνση IP

en: IRC Server Only
el: Μόνο διακομιστές IRC

en: Iceland
el: Ισλανδία

en: Identified text
el: Στοιχισμένο κείμενο

en: Idle time
el: Χρόνος αδράνειας

en: If you know the name of the channel you want to join, enter it here.
el: Εάν γνωρίζετε το όνομα του καναλιού που θέλετε να συνδεθείτε, εισάγετε το εδώ.

en: If your nickname requires a password, enter it here. Not all IRC networks support this.
el: Εάν το ψευδώνυμο σας απαιτεί συνθηματικό, εισάγετε το εδώ. Δεν υποστηρίζεται από όλα τα δίκτυα IRC.

en: Ignore List...
el: Λίστα αγνοημένων...

en: Ignore Stats:
el: Στατιστικά αγνοημένων:

en: Ignore on %C26$1%O changed.
el: Αγνόηση στο %C26$1%O άλλαξε.

en: In the Server-List window, no channel (chat room) has been entered to be automatically joined for this network.
el: Δεν έχει οριστεί κανένα κανάλι για αυτόματη σύνδεση σε αυτό το δίκτυο.

en: Indent nick names
el: Στοίχιση ψευδωνύμων

en: India
el: Ινδία

en: Indonesia
el: Ινδονησία

en: Informational
el: Πληροφοριακό

en: Input Box Codes
el: Κώδικες πλαισίου εισαγωγής

en: Input box
el: Πλαίσιο εισόδου

en: Insert Attribute or Color Code
el: Εισαγωγή ιδιότητας ή χρωματικού κώδικα

en: Insert a red line after the last read text.
el: Εισάγει μια κόκκινη γραμμή μετά το κείμενο που έχει διαβαστεί.

en: Insert timestamps in logs
el: Χρονοσήμανση των αρχείων καταγραφής

en: Interface
el: Διεπαφή

en: Interface Colors
el: Χρώματα διεπαφής

en: International
el: Διεθνές

en: Internic Commercial
el: Εμπορικό Internic

en: Internic Network
el: Δίκτυο Internic

en: Internic Non-Profit Organization
el: Μη Κερδοσκοπικός Οργανισμός Internic

en: Interpret %C, %B as Color, Bold etc
el: Μετάφραση %C, %B σαν Χρώμα, Έντονο κείμενο κλπ

en: Interpret %nnn as an ASCII value
el: Μετάφραση του %nnn σαν ASCII τιμή

en: Invite
el: Πρόσκληση

en: Invite Only
el: Μόνο επί πρόσκληση

en: Invite:
el: Πρόσκληση:

en: Iran
el: Ιράν

en: Iraq
el: Ιράκ

en: Ireland
el: Ιρλανδία

en: Israel
el: Ισραήλ

en: Italy
el: Ιταλία

en: JOIN <channel>, joins the channel
el: JOIN <κανάλι>, συνδέεται στο κανάλι

en: Jamaica
el: Τζαμάικα

en: Japan
el: Ιαπωνία

en: Jersey
el: Τζέρσεϋ

en: Join Channel
el: Σύνδεση στο κανάλι

en: Join Channel...
el: Σύνδεση στο κανάλι....

en: Jordan
el: Ιορδανία

en: KICK <nick>, kicks the nick from the current channel (needs chanop)
el: KICK <nick>, διώχνει το nick από τρέχον κανάλι (χρειάζεται chanop)

en: KICKBAN <nick>, bans then kicks the nick from the current channel (needs chanop)
el: KICKBAN <nick>, κάνει ban και διώχνει το nick από τρέχον κανάλι (χρειάζεται chanop)

en: Kazakhstan
el: Καζακστάν

en: Kenya
el: Κένυα

en: Key
el: Πλήκτρο

en: Key bindings config file is corrupt, load aborted
    Please fix %s/keybindings.conf
el: Το αρχείο συντομεύσεων πληκτρολογίου είναι κατεστραμμένο, και δεν φορτώθηκε
    Παρακαλώ διορθώστε το %s/keybindings.conf

en: Keyboard Shortcuts...
el: Συντομεύσεις πληκτρολογίου...

en: Keyword
el: Λέξη κλειδί

en: Kiribati
el: Κιριμπάτι

en: Kuwait
el: Κουβέιτ

en: Kyrgyzstan
el: Κουρτζεκισταν

en: LAGCHECK, forces a new lag check
el: LAGCHECK, απαίτηση νέου ελέγχου για lag

en: LASTLOG <string>, searches for a string in the buffer
el: LASTLOG <string>, αναζήτηση ενός string στη προσωρινή μνήμη.

en: LOAD [-e] <file>, loads a plugin or script
el: LOAD [-e] <αρχείο>, φορτώνει ένα πρόσθετο ή ένα script

en: Laos
el: Λάος

en: Last DCC send port:
el: Τελική θύρα DCC αποστολής:

en: Last Msg:
el: Τελευταίο μήνυμα:

en: Last Seen
el: Τελευταία εμφάνιση

en: Last-spoke order
el: Αυτός που μίλησε τελευταίος

en: Latvia
el: Λεττονία

en: Leave Channel
el: Εγκατάλειψη καναλιού

en: Leave channel:
el: Εγκατάλειψη καναλιού:

en: Leaving
el: Αποχώρησε

en: Lebanon
el: Λίβανο

en: Left message
el: Αριστερό μήνυμα

en: Lesotho
el: Λεσότο

en: Liberia
el: Λιβερία

en: Libya
el: Λιβύη

en: Liechtenstein
el: Λιχτενστάιν

en: Lithuania
el: Λιθουανία

en: Load From...
el: Άνοιγμα από...

en: Local colors:
el: Τοπικά χρώματα:

en: Log filename:
el: Όνομα αρχείων καταγραφής:

en: Log timestamp format:
el: Μορφή καταγραφόμενης ώρας:

en: Logging
el: Καταγραφή

en: Look in:
el: Αναζήτηση σε:

en: Luxembourg
el: Λουξεμβούργο

en: MDEHOP, Mass deop's all chanhalf-ops in the current channel (needs chanop)
el: MDEHOP, Μαζικό deop όλων των chanhalf-ops στο τρέχον κανάλι (χρειάζεται chanop)

en: MDEOP, Mass deop's all chanops in the current channel (needs chanop)
el: MDEOP, Μαζικό deop όλων των chanops στο τρέχον κανάλι (χρειάζεται chanop)

en: ME <action>, sends the action to the current channel (actions are written in the 3rd person, like /me jumps)
el: ME <δράση>, στέλνει τη δράση στο τρέχον κανάλι (οι δράσεις γράφονται στο τρίτο πρόσωπο, πχ. /me kanei mia toumpa)

en: MKICK, Mass kicks everyone except you in the current channel (needs chanop)
el: MKICK, Μαζικό kick όλων εκτός από εσένα στο τρέχον κανάλι (χρειάζεται chanop)

en: MOP, Mass op's all users in the current channel (needs chanop)
el: MOP, Δίνει μαζικά op σε όλους τους χρήστες στο τρέχον κανάλι (χρειάζεται chanop)

en: MSG <nick> <message>, sends a private message
el: MSG <nick> <μήνυμα>, στέλνει ένα προσωπικό μήνυμα

en: M_ode Buttons
el: Κουμπιά _λειτουργιών

en: Macau
el: Μακάο

en: Macedonia
el: ΠΓΔΜ

en: Madagascar
el: Μαδαγασκάρη

en: Make nick names right-justified
el: Στοιχίζει δεξιά τα ψευδώνυμα

en: Malawi
el: Μαλάουι

en: Malaysia
el: Μαλαισία

en: Maldives
el: Μαλβίδες

en: Mali
el: Μαλί

en: Malta
el: Μάλτα

en: Mark identified users with:
el: Επισήμανση των καταχωρημένων χρηστών με:

en: Mark not-identified users with:
el: Επισήμανση των μη-καταχωρημένων χρηστών με:

en: Marked Away
el: Σημείωση απουσίας

en: Marker line:
el: Γραμμή επισήμανσης:

en: Marking Text
el: Χρώμα επισήμανσης:

en: Marshall Islands
el: Νησιά Μάρσαλ

en: Martinique
el: Μαρτινίκα

en: Mask
el: Μάσκα

en: Mauritania
el: Μαυριτανία

en: Mauritius
el: Μαυριτία

en: Maximum File Transfer Speeds (bytes per second)
el: Μέγιστες ταχύτητες μεταφοράς αρχείων (bytes ανά δευτερόλεπτο)

en: Maximum speed for all files
el: Μέγιστη ταχύτητα για όλα τα αρχεία

en: Maximum speed for one transfer
el: Μέγιστη ταχύτητα για μια μεταφορά

en: Mayotte
el: Μα-γιοτ

en: Message
el: Μήνυμα

en: Mexico
el: Μεξικό

en: Micronesia
el: Μικρονησία

en: Military
el: Στρατιωτικό (ΗΠΑ)

en: Mode char
el: Χαρακτήρας κατάστασης

en: Moderated
el: Ελεγχόμενο

en: Modes string
el: String καταστάσεων

en: Moldova
el: Μολδαβία

en: Monaco
el: Μονακό

en: Mongolia
el: Μογγολία

en: Montserrat
el: Μονσεράτ

en: Morocco
el: Μαρόκο

en: Move Dn
el: Προς κάτω

en: Move Up
el: Προς πάνω

en: Move completed files to:
el: Μετακίνηση ολοκληρωμένων αρχείων στο:

en: Mozambique
el: Μοζαμβίκη

en: Myanmar
el: Μιαμάρ

en: NAMES, Lists the nicks on the current channel
el: NAMES, Δείχνει μια λίστα με όλα τα ονόματα στο τρέχον κανάλι

en: NCTCP <nick> <message>, Sends a CTCP notice
el: NCTCP <nick> <μήνυμα>, Στέλνει μία CTCP αναγγελία

en: NEWSERVER [-noconnect] <hostname> [<port>]
el: NEWSERVER [-noconnect] <διακομιστής> [<θύρα>]

en: NICK <nickname>, sets your nick
el: NICK <ψευδώνυμο>, θέτει το ψευδώνυμο σας

en: NO
el: ΟΧΙ

en: NOTICE <nick/channel> <message>, sends a notice. Notices are a type of message that should be auto reacted to
el: NOTICE <nick/κανάλι> <μήνυμα>, στέλνει μια αναγγελία. Οι αναγγελίες είναι τύποι μηνυμάτων που θα πρέπει να αντιδρά αυτόματα(auto reacted to)

en: NOTIFY [-n network1[,network2,...]] [<nick>], displays your notify list or adds someone to it
el: NOTIFY [-n δίκτυο1[,δίκτυο2,...]][ <ψευδώνυμο>], δείχνει τη λίστα ειδοποίησης ή προσθέτει κάποιον σε αυτήν

en: Name
el: Όνομα

en: Namibia
el: Ναμίμπια

en: Nato Fiel
el: Πεδίο ΝΑΤΟ

en: Nauru
el: Ναούρου

en: Nepal
el: Νεπάλ

en: Netherlands
el: Ολλανδία

en: Netherlands Antilles
el: Ολλανδικές Αντίλλες

en: Network
el: Δίκτυο

en: Network Li_st...
el: Λί_στα δικτύων

en: Network Settings
el: Ρυθμίσεις δικτύου

en: Network send queue: %d bytes
el: Ουρά αποστολής: %d bytes

en: Network setup
el: Ρυθμίσεις δικτύου

en: Networks
el: Δίκτυα

en: Never
el: Ποτέ

en: New Caledonia
el: Νέα Καληδονία

en: New Filename
el: Νέο όνομα αρχείου

en: New Network
el: Νέο δίκτυο

en: New Zealand
el: Νέα Ζηλανδία

en: New data:
el: Νέα δεδομένα:

en: New message:
el: Νέο μήνυμα:

en: New nickname
el: Νέο ψευδώνυμο

en: Nicaragua
el: Νικαράγουα

en: Nick
el: Ψευδώνυμο

en: Nick Completion
el: Συμπλήρωση ψευδωνύμων

en: Nick being tried
el: Το ψευδώνυμο δοκιμάζεται

en: Nick completion sorted:
el: Η αυτόματη συμπλήρωση ταξινομείται κατά:

en: Nick completion suffix:
el: Επίθεμα συμπλήρωσης ψευδωνύμων:

en: Nick of person who changed the topic
el: Το ψευδώνυμο του ατόμου που άλλαξε το θέμα

en: Nick of person who have been invited
el: Το ψευδώνυμο του ατόμου που έχει προσκληθεί

en: Nick of person who invited you
el: Το ψευδώνυμο του ατόμου που σας προσκάλεσε

en: Nickname
el: Ψευδώνυμο

en: Nickname in use
el: Το ψευδώνυμο είναι σε χρήση

en: Nickserv password:
el: Συνθηματικό Nickserv:

en: Niger
el: Νίγηρας

en: Nigeria
el: Νιγηρία

en: Niue
el: Νιούε

en: No
el: Όχι

en: No active DCCs
el: Δεν υπάρχουν ενεργά DCC

en: No channel joined. Try /join #<channel>
el: Δεν έχετε συνδεθεί σε κανάλι. Δοκιμάστε /join #<channel>

en: No outside messages
el: Όχι εξωτερικά μηνύματα

en: No route to host
el: Δεν υπάρχει διαδρομή προς το διακομιστή

en: No such command.
el: Δεν υπάρχει τέτοια εντολή.

en: No such plugin found.
el: Δε βρέθηκε τέτοιο πρόσθετο.

en: No topic is set
el: Δεν έχει οριστεί θέμα

en: No xchat_plugin_init symbol; is this really an xchat plugin?
el: Δεν υπάρχει το σύμβολο xchat_plugin_init· σίγουρα είναι πρόσθετο xchat;

en: Norfolk Island
el: Νήσοι Νόρφολκ

en: Normal
el: Κανονικό

en: North Korea
el: Βόρεια Κορέα

en: Northern Mariana Islands
el: Νήσοι Βόρειας Μαριάνας

en: Norway
el: Νορβηγία

en: Not connected.
el: Δεν υπάρχει σύνδεση.

en: Not connected. Try /server <host> [<port>]
el: Δεν έχετε συνδεθεί. Δοκιμάστε /server <διακομιστής> [<θύρα>]

en: Notice
el: Ειδοποίηση

en: Notice:
el: Ειδοποίηση:

en: Notify on these networks:
el: Ειδοποίηση σε αυτά τα δίκτυα:

en: Number of notify items
el: Αριθμός ειδοποιούμενων αντικειμένων

en: OP <nick>, gives chanop status to the nick (needs chanop)
el: OP <nick>, δίνει κατάσταση chanop στο nick, (χρειάζεται chanop)

en: O_pen the Channel-List window.
el: Ά_νοιγμα λίστας καναλιών.

en: Off
el: Κλειστό

en: Offline
el: Αποσυνδεδεμένος

en: Old Filename
el: Παλιό όνομα αρχείου

en: Old School ARPAnet
el: ARPAnet παλιάς σχολής

en: Old nickname
el: Παλιό ψευδώνυμο

en: Oman
el: Ομάν

en: On channels smaller than:
el: Σε κανάλια μικρότερα από:

en: One download:
el: Λήψη ενός αρχείου:

en: One upload:
el: Αποστολή ενός αρχείου:

en: Online
el: Συνδεδεμένος

en: Only requested tabs
el: Μόνο οι καρτέλες που ζητήθηκαν

en: Only useful for computers with multiple addresses.
el: Χρήσιμο μόνο για υπολογιστές με πολλαπλές διευθύνσεις.

en: Open DCC, Ignore, Notify etc, in tabs or windows?
el: Καρτέλες ή παράθυρα για τα DCC, Ignore, Notify κλπ.;

en: Open Data Folder
el: Άνοιγμα φακέλου δεδομένων

en: Open Dialog
el: Άνοιγμα διαλόγου

en: Open Folder...
el: Άνοιγμα Φακέλου...

en: Open Link in Browser
el: Άνοιγμα συνδέσμου στον περιηγητή

en: Open a new tab when you receive a private message
el: Άνοιγμα καρτέλας για τα νέα προσωπικά μηνύματα

en: Open an extra tab for server messages
el: Άνοιγμα καρτέλας για τα μηνύματα διακομιστή

en: Open an extra tab for server notices
el: Άνοιγμα καρτέλας για τις ειδοποιήσεις διακομιστή

en: Open an irc://server:port/channel URL
el: Άνοιγμα ενός URL τύπου irc://server:port/channel

en: Open channels in:
el: Άνοιγμα καναλιών σε:

en: Open dialogs in:
el: Άνοιγμα διαλόγων σε:

en: Open utilities in:
el: Άνοιγμα εργαλείων σε:

en: PART [<channel>] [<reason>], leaves the channel, by default the current one
el: PART [<κανάλι>] [<αιτία>], φεύγει από το κανάλι, εξ'ορισμού το τρέχον

en: PING <nick | channel>, CTCP pings nick or channel
el: PING <nick | κανάλι>, κάνει ένα CTCP ping στο nick ή το κανάλι

en: Pakistan
el: Πακιστάν

en: Palau
el: Παλάο

en: Palestinian Territory
el: Παλαιστινιακά Εδάφη

en: Panama
el: Παναμάς

en: Papua New Guinea
el: Παπούα Νέα Γουινέα

en: Paraguay
el: Παραγουάη

en: Part Channel
el: Εγκατάλειψη καναλιού

en: Password for the server, if in doubt, leave blank.
el: Συνθηματικό διακομιστή, αφήστε κενό αν δεν είστε σίγουροι.

en: Password:
el: Συνθηματικό διακομιστή:

en: Pathname
el: Όνομα διαδρομής

en: Pattern Match (Wildcards)
el: Ταίριασμα μοτίβου (χαρακτήρες μπαλαντέρ)

en: Peru
el: Περού

en: Philippines
el: Φιλιππίνες

en: Ping Server
el: Ping στο διακομιστή

en: Pitcairn
el: Πιτκάιρν

en: Plugin defined commands:
el: Εντολές ορισμένες από πρόσθετο:

en: Plugins and Scripts...
el: Πρόσθετα και δέσμες ενεργειών...

en: Poland
el: Πολωνία

en: Port
el: Θύρα

en: Port:
el: Θύρα:

en: Portugal
el: Πορτογαλία

en: Position
el: Θέση

en: Print Texts File
el: Τυπώνει αρχεία κειμένου

en: Private
el: Προσωπικό

en: Private Message
el: Προσωπικό μήνυμα

en: Private:
el: Προσωπικό:

en: Proxy Authentication
el: Πιστοποίηση proxy

en: Proxy Server
el: Διακομιστής Proxy

en: Proxy traversal failed.
el: Απέτυχε η διάβαση από το proxy

en: Puerto Rico
el: Πουέρτο Ρίκο

en: Push input line into history but doesn't send to server
el: Προώθηση της γραμμής εισαγωγής στο ιστορικό αλλά όχι αποστολή στο διακομιστή

en: QUERY [-nofocus] <nick>, opens up a new privmsg window to someone
el: QUERY [-nofocus] <nick>, ανοίγει ένα παράθυρο για προσωπική συζήτηση

en: QUIT [<reason>], disconnects from the current server
el: QUIT [<αιτία>], αποσύνδεση από τον τρέχοντα διακομιστή

en: QUOTE <text>, sends the text in raw form to the server
el: QUOTE <κείμενο>, στέλνει ένα κείμενο σε ωμή μορφή στο διακομιστή

en: Qatar
el: Κατάρ

en: Quit:
el: Έξοδος:

en: RECONNECT [-ssl] [<host>] [<port>] [<password>], Can be called just as /RECONNECT to reconnect to the current server or with /RECONNECT ALL to reconnect to all the open servers
el: RECONΝECT [-ssl] [<διακομιστής>] [<port>] [<password>] , Μπορεί να κληθεί απλά σαν /reconnect για επανασύνδεση στον τρέχοντα διακομιστή ή με /reconnect all για όλους τους ανοικτούς διακομιστές

en: RECONNECT [<host>] [<port>] [<password>], Can be called just as /RECONNECT to reconnect to the current server or with /RECONNECT ALL to reconnect to all the open servers
el: RECONΝECT [<διακομιστής>] [<port>] [<password>], Μπορεί να κληθεί απλά σαν /reconnect για επανασύνδεση στον τρέχοντα διακομιστή ή με /reconnect all για όλους τους ανοικτούς διακομιστές

en: RECV <text>, send raw data to xchat, as if it was received from the irc server
el: RECV <κείμενο>, στέλνει ωμά δεδομένα στο xchat, όπως λαμβάνονται από τον irc server

en: Raw Log...
el: Ωμή καταγραφή...

en: Rea_l name:
el: Πρ_αγματικό όνομα:

en: Real IP
el: Πραγματική διεύθυνση IP

en: Real Name:
el: Αληθινό όνομα:

en: Real user@host
el: Πραγματικά χρήστης@διακομιστής

en: Really remove network "%s" and all its servers?
el: Επιβεβαίωση διαγραφής του δικτύου "%s" και των διακομιστών του;

en: Reason
el: Αιτία

en: Receive window
el: Παράθυρο λήψης

en: Receiver
el: Παραλήπτης

en: Recv
el: Έλαβ

en: Red:
el: Κόκκινο:

en: Refresh
el: Ανανέωση

en: Regular Expression
el: Κανονική έκφραση

en: Remote host closed socket
el: Ο απομακρυσμένος διακομιστής έκλεισε το socket

en: Remove
el: Αφαίρεση

en: Replace with
el: Αντικατάσταση με

en: Reset Marker Line
el: Επαναφορά διαχωριστικής γραμμής

en: Resume
el: Συνέχιση

en: Retrieve channel list...
el: Λίστα καναλιών...

en: Retrieving the Channel-List may take a minute or two.
el: Η λήψη της λίστας καναλιών μπορεί να πάρει ένα δυο λεπτά.

en: Reunion
el: Επανένωση

en: Reverse DNS
el: Αντίστροφο DNS

en: Right message
el: Δεξί μήνυμα

en: Romania
el: Ρουμανία

en: Russian Federation
el: Ρωσική Ομοσπονδία

en: Rwanda
el: Ρουάντα

en: S. Georgia and S. Sandwich Isles
el: S. Georgia and S. Sandwich Isles.

en: SAY <text>, sends the text to the object in the current window
el: SAY <κείμενο>, στέλνει το κείμενο στο αντικείμενο στο παράθυρο

en: SEND <nick> [<file>]
el: SEND <ψευδώνυμο> [<αρχείο>]

en: SERVCHAN <host> <port> <channel>, connects and joins a channel
el: SERVCHAN <διακομιστής> <port> <κανάλι>, σύνδεση σε διακομιστή και κανάλι

en: SERVCHAN [-ssl] <host> <port> <channel>, connects and joins a channel
el: SERVCHAN [-ssl] <διακομιστής> <port> <κανάλι>, σύνδεση σε διακομιστή και κανάλι

en: SERVER <host> [<port>] [<password>], connects to a server, the default port is 6667
el: SERVER <διακομιστής> [<port>] [<password>], σύνδεση σε ένα διακομιστή, εξ'ορισμού port το 6667

en: SERVER [-ssl] <host> [<port>] [<password>], connects to a server, the default port is 6667 for normal connections, and 9999 for ssl connections
el: SERVER [-ssl] <διακομιστής> [<port>] [<password>], σύνδεση σε ένα διακομιστή,εξ'ορισμού port το 6667

en: SETCURSOR [-|+]<position>
el: SETCURSOR [-|+]<θέση>

en: S_ettings
el: Ρυθμίσ_εις

en: Saint Lucia
el: Άγιος Λουκάς

en: Samoa
el: Σαμόα

en: San Marino
el: Σαν Μαρίνο

en: Sao Tome and Principe
el: Sao Tome και Principe

en: Saudi Arabia
el: Σαουδική Αραβία

en: Save
el: Αποθήκευση

en: Save As...
el: Αποθήκευση ως...

en: Save Text...
el: Αποθήκευση κειμένου...

en: Save _List...
el: Αποθήκευση _λίστας...

en: Save list to a file
el: Αποθήκευση λίστας σε αρχείο

en: Save nick name in filenames
el: Αποθήκευση ψευδωνύμων στα ονόματα αρχείων

en: Scrollback lines:
el: Συγκράτηση γραμμών:

en: Search Text...
el: Εύρεση κειμένου...

en: Search _backwards
el: Αναζήτηση πρός τα _πίσω

en: Search buffer is empty.
el: Η μνήμη εύρεσης είναι άδεια.

en: Search hit end, not found.
el: Η αναζήτηση έφτασε στο τέλος.

en: Search type:
el: Τύπος αναζήτησης:

en: Second choice:
el: Δεύτερη επιλογή:

en: Seconds
el: Δευτερόλεπτα

en: Secret
el: Μυστικό

en: See strftime manpage for details.
el: Δείτε την σελίδα man του strftime για λεπτομέρειες.

en: Select Download Folder
el: Επιλογή φακέλου αρχείων

en: Select a Plugin or Script to load
el: Επιλογή ενός πρόσθετου ή δέσμης ενεργειών για φόρτωμα

en: Select a sound file
el: Επιλογή αρχείου ήχου

en: Select an Image File
el: Επιλογή ενός αρχείου εικόνας

en: Select an output filename
el: Επιλέξτε όνομα αρχείου

en: Select color
el: Επιλογή χρώματος

en: Select font
el: Επιλογή γραμματοσειράς

en: Send
el: Αποστολή

en: Send file to %s
el: Αποστολή αρχείου στο %s

en: Send window
el: Παράθυρο αποστολής

en: Sendfile
el: Αποστολή

en: Sends a /WHOIS when a user comes online in your notify list
el: Κάνει ένα /WHOIS όταν συνδεθεί ένας χρήστης που βρίσκεται στη λίστα ειδοποίησής σας.

en: Senegal
el: Σενεγάλη

en: Sent
el: Στάλθ

en: Serbia and Montenegro
el: Σερβία και Μαυροβούνιο

en: Server Information
el: Πληροφορίες διακομιστή

en: Server Links
el: Συνδέσεις διακομιστών

en: Server Name
el: Όνομα διακομιστή

en: Server Tab...
el: Καρτέλα διακομιστή...

en: Server Window...
el: Παράθυρο διακομιστή...

en: Server password:
el: Συνθηματικό διακομιστή:

en: Server:
el: Διακομιστής:

en: Servers for %s
el: Διακομιστές για %s

en: Seychelles
el: Σευχέλλες

en: Shorten tab labels to:
el: Συντόμευση καρτελών σε:

en: Show away once
el: Εμφάνιση του μηνύματος απουσίας μια φορά

en: Show hostnames in user list
el: Προβολή ονομάτων διακομιστών στη λίστα χρηστών

en: Show identical away messages only once
el: Εμφάνιση των όμοιων μηνυμάτων ειδοποίησης μόνο μια φορά

en: Show marker line
el: Χρήση διαχωριστικής γραμμής

en: Show only:
el: Να εμφανιστεί μόνο:

en: Show plugin auto-load directory
el: Προβολή καταλόγου αρθρωμάτων αυτόματου φορτώματος

en: Show user config directory
el: Εμφάνιση καταλόγου ρυθμίσεων χρήστη

en: Show version information
el: Προβολή πληροφοριών έκδοσης

en: Show/Hide userlist
el: Εμφάνιση/Απόκρυψη λίστας χρηστών

en: Sierra Leone
el: Σιέρα Λεόνε

en: Signon time
el: Ώρα σύνδεσης

en: Simple Search
el: Απλή αναζήτηση

en: Singapore
el: Σιγκαπούρη

en: Size
el: Μέγεθος

en: Skip network list on startup
el: Να μην εμφανίζεται η λίστα δικτύων στην εκκίνηση

en: Slovak Republic
el: Δημοκρατία της Σλοβακίας

en: Slovenia
el: Σλοβενία

en: Solomon Islands
el: Νησιά Σολομώντα

en: Somalia
el: Σομαλία

en: Some settings were changed that require a restart to take full effect.
el: Άλλαξαν ορισμένες ρυθμίσεις που απαιτούν επανεκκίνηση για να ενεργοποιηθούν.

en: Sort
el: Ταξινόμηση

en: Sort tabs in alphabetical order
el: Ταξινόμηση καρτελών με αλφαβητική σειρά

en: Sorts the network list in alphabetical order. Use SHIFT-UP and SHIFT-DOWN keys to move a row.
el: Ταξινομεί τη λίστα δικτύων κατά αλφαβητική σειρά. Χρησιμοποιήστε τα SHIFT-ΠΑΝΩ και SHIFT-ΚΑΤΩ για να μετακινηθείτε στις γραμμές.

en: Sound
el: Ήχος

en: Sound file
el: Αρχείο ήχου

en: Sound file:
el: Αρχείο ήχου:

en: Sound files _directory:
el: Κατάλογος αρχείων ή_χου:

en: Sound playing method:
el: Μέθοδος αναπαραγωγής ήχων:

en: South Africa
el: Νότιος Αφρική

en: South Korea
el: Νότια Κορέα

en: Spain
el: Ισπανία

en: Spell checking
el: Έλεγχος ορθογραφίας

en: Sri Lanka
el: Σρι Λάνκα

en: St. Helena
el: Αγία Ελένη

en: St. Pierre and Miquelon
el: Αγ. Πιερ και Μικελλόν

en: St. Vincent and the Grenadines
el: Άγιος Βικέντιος και Γρεναδίνη

en: Start Time
el: Ώρα έναρξης

en: Status
el: Κατάσταση

en: Sudan
el: Σουδάν

en: Suriname
el: Σουρινάμ

en: Svalbard and Jan Mayen Islands
el: Νήσοι Svalbard και Jan Mayen

en: Swaziland
el: Σουαζιλάνδη

en: Sweden
el: Σουηδία

en: Switzerland
el: Ελβετία

en: Syria
el: Συρία

en: TOPIC [<topic>], sets the topic if one is given, else shows the current topic
el: TOPIC [<θέμα>], θέτει το θέμα αν δοθεί κάποιο, αλλιώς δείχνει το τρέχον

en: T_ree
el: Δεντ_ροδιάταξη

en: Tabs
el: Καρτέλες

en: Tabs or Windows
el: Καρτέλες ή παράθυρα

en: Taiwan
el: Ταϊβάν

en: Tajikistan
el: Τατζικιστάν

en: Take Ops
el: Αφαίρεση Chanops

en: Take Voice
el: Αφαίρεση Voice

en: Tanzania
el: Τανζανία

en: Test All
el: Δοκιμή όλων

en: Text
el: Κείμενο

en: Text Box Appearance
el: Εμφάνιση πλαισίου κειμένου

en: Text Colors
el: Χρώματα κειμένου

en: Text Events...
el: Γεγονότα κειμένου...

en: Text box
el: Πλαίσιο κείμενου

en: Thailand
el: Ταΐλάνδη

en: That file is not resumable.
el: Αυτό το αρχείο δεν μπορεί να συνεχιστεί.

en: That mask already exists.
el: Αυτή η μάσκα υπάρχει ήδη

en: That plugin is refusing to unload.
el: Αυτό το πρόσθετο αρνείται να αποφορτωθεί.

en: The Change Page command switches between pages in the notebook. Set Data 1 to the page you want to switch to. If Data 2 is set to anything then the switch will be relative to the current position
el: Η εντολή Αλλαγή Καρτέλας εναλλάσσει μεταξύ καρτελών στο πρόχειρο. Θέστε Data 1 στη καρτέλα που θέλετε να μεταβείτε. Εάν Data 2 είναι καθορισμένο σε κάτι τότε η αλλαγή θα είναι σχετική με τη τρέχουσα Θέση

en: The Insert in Buffer command will insert the contents of Data 1 into the entry where the key sequence was pressed at the current cursor position
el: Η εντολή Εισαγωγή στη Προσωρινή Μνήμη θα εισάγει τα περιεχόμενα του Data 1 στην εγγραφή όπου η ακολουθία πλήκτρων πατήθηκε στη τρέχουσα θέση του κέρσορα

en: The Last Command command sets the entry to contain the last command entered - the same as pressing up in a shell
el: Η εντολή Περασμένη Εντολή θέτει την εγγραφή να περιέχει την τελευταία εντολή που εισήχθηκε - όμοιο σαν το πάνω βέλος στο κέλυφος

en: The Next Command command sets the entry to contain the next command entered - the same as pressing down in a shell
el: Η εντολή Επόμενη Εντολή θέτει την εγγραφή να περιέχει την επόμενη εντολή που εισήχθηκε - όμοιο σαν το κάτω βέλος στο κέλυφος

en: The Run Command action runs the data in Data 1 as if it has been typed into the entry box where you pressed the key sequence. Thus it can contain text (which will be sent to the channel/person), commands or user commands. When run all \n characters in Data 1 are used to deliminate seperate commands so it is possible to run more than one command. If you want a \ in the actual text run then enter \\
el: Η πράξη Εκτέλεση Εντολής εκτελεί τα δεδομένα στο Data 1 σαν να είχαν δοθεί στο κουτί εισαγωγής όπου πατήθηκε η ακολουθία των πλήκτρων. Έτσι μπορεί να περιέχει κείμενο (που θα σταλθεί στο κανάλι/άτομο), εντολές ή εντολές χρήστη. Κατά την εκτέλεση όλοι οι \n χαρακτήρες στο Data 1 οριοθετούν ξεχωριστές εντολές, ώστε να είναι δυνατή η εκτέλεση πάνω από μίας εντολής. Εάν θέλετε το \ στο κείμενο, εκτελέστε και μετά πατήστε \\

en: The Scroll Page command scrolls the text widget up or down one page or one line. Set Data 1 to either Up, Down, +1 or -1.
el: Η εντολή Μετακίνηση Καρτέλας μετακινεί το παράθυρο κειμένου πάνω ή κάτω. κατά μία καρτέλα ή μια γραμμή. Ορίστε το Data 1 σε Up, Down, +1 ή -1.

en: The Set Buffer command sets the entry where the key sequence was entered to the contents of Data 1
el: Η εντολή Καθορισμός Προσωρινής Μνήμης θέτει την εγγραφή όπου η ακολουθία πλήκτρων πατήθηκε στα περιεχόμενα του Data 1

en: The CTCP event
el: Το γεγονός CTCP

en: The Channel it's going to
el: Το κανάλι πρόκειται να

en: The Menubar is now hidden. You can show it again by pressing F9 or right-clicking in a blank part of the main text area.
el: Τα μενού είναι κρυμμένα. Μπορείτε να τα εμφανίσετε ξανά πατώντας το F9 ή με δεξί κλικ σε ένα άδειο σημείο στο κυρίως παράθυρο.

en: The Packet
el: Το πακέτο

en: The action
el: Η δράση

en: The ban mask
el: Η μάσκα του ban

en: The channel
el: Το κανάλι

en: The channel being joined
el: Το συνδεόμενο κανάλι

en: The channel it's being set on
el: Το κανάλι στο οποίο ρυθμίστηκε

en: The creator
el: Ο δημιουργός

en: The exempt mask
el: Η μάσκα της εξαίρεσης

en: The host of the person
el: Ο διακομιστής του ατόμου

en: The invite mask
el: Η μάσκα invite

en: The key
el: Το κλειδί

en: The limit
el: Το όριο

en: The message
el: Το μήνυμα

en: The mode letter
el: Το γράμμα της κατάστασης

en: The mode's sign (+/-)
el: Το πρόσημο της κατάστασης (+/-)

en: The nick of the joining person
el: Το ψευδώνυμο του συνδεόμενου ατόμου

en: The nick of the person
el: Το ψευδώνυμο του ατόμου

en: The nick of the person leaving
el: Το ψευδώνυμο του ατόμου που φεύγει

en: The nick of the person of did the dehalfop'ing
el: Το ψευδώνυμο του ατόμου που έκανε το dehalfop

en: The nick of the person of did the deop'ing
el: Το ψευδώνυμο του ατόμου που έκανε το deop

en: The nick of the person of did the devoice'ing
el: Το ψευδώνυμο του ατόμου που έκανε το devoice

en: The nick of the person of did the unban'ing
el: Το ψευδώνυμο του ατόμου που έκανε το unban

en: The nick of the person removed the exempt
el: Το ψευδώνυμο του ατόμου που αφαίρεσε την εξαίρεση

en: The nick of the person removed the invite
el: Το ψευδώνυμο του ατόμου που αφαίρεσε το invite

en: The nick of the person setting the mode
el: Το ψευδώνυμο του ατόμου που θέτει τη κατάσταση

en: The nick of the person who did the banning
el: Το ψευδώνυμο του ατόμου που έκανε το ban

en: The nick of the person who did the exempt
el: Το ψευδώνυμο του ατόμου που έκανε την εξαίρεση

en: The nick of the person who did the halfop'ing
el: Το ψευδώνυμο του ατόμου που έδωσε το halfop

en: The nick of the person who did the invite
el: Το ψευδώνυμο του ατόμου που έκανε το invite

en: The nick of the person who did the op'ing
el: Το ψευδώνυμο του ατόμου που έδωσε το op

en: The nick of the person who did the voice'ing
el: Το ψευδώνυμο του ατόμου που έδωσε το voice

en: The nick of the person who has been dehalfop'ed
el: Το ψευδώνυμο του ατόμου που του έγινε dehalfop

en: The nick of the person who has been deop'ed
el: Το ψευδώνυμο του ατόμου που του έγινε deop

en: The nick of the person who has been devoice'ed
el: Το ψευδώνυμο του ατόμου που του έγινε devoice

en: The nick of the person who has been halfop'ed
el: Το ψευδώνυμο του ατόμου που του δόθηκε halfop

en: The nick of the person who has been op'ed
el: Το ψευδώνυμο του ατόμου που του δόθηκε op

en: The nick of the person who has been voice'ed
el: Το ψευδώνυμο του ατόμου που του δόθηκε voice

en: The nick of the person who set the key
el: Το ψευδώνυμο του ατόμου που έθεσε το κλειδί

en: The nick of the person who set the limit
el: Το ψευδώνυμο του ατόμου που έθεσε το όριο

en: The nick who removed the key
el: Το ψευδώνυμο που αφαίρεσε το κλειδί

en: The nick who removed the limit
el: Το ψευδώνυμο που αφαίρεσε το όριο

en: The nickname of the kicker
el: Το ψευδώνυμο του ατόμου που έκανε kick

en: The person being kicked
el: Το άτομο που έγινε kick

en: The reason
el: Η αιτία

en: The sound
el: Ο ήχος

en: The text
el: Το κείμενο

en: The time
el: Η ώρα

en: The time in x.x format (see below)
el: Η ώρα σε x.x μορφή (δείτε παρακάτω)

en: The window you opened this Search for doesn't exist anymore.
el: Το παράθυρο για το οποίο ανοίξατε αυτή την Αναζήτηση δεν υπάρχει πια.

en: There was an error loading key bindings configuration
el: Σφάλμα κατά το φόρτωμα των ρυθμίσεων των πλήκτρων συντόμευσης

en: There was an error parsing the string
el: Σφάλμα κατά την ανάλυση του αλφαριθμητικού

en: Third choice:
el: Τρίτη επιλογή:

en: This command changes the text in the entry to finish an incomplete nickname or command. If Data 1 is set then double-tabbing in a string will select the last nick, not the next
el: Αυτή η εντολή αλλάζει το κείμενο της εγγραφής να συμπληρώνει ένα μη πλήρες ψευδώνυμο ή εντολή. Αν το Data 1 είναι καθορισμένο τότε το διπλό-tab σε ένα κορδόνι (string) θα επιλέξει το τελευταίο nick και όχι το επόμενο

en: This command checks the last word entered in the entry against the replace list and replaces it if it finds a match
el: Αυτή η εντολή ελέγχει εάν υπάρχει η τελευταία λέξη που γράφτηκε στη λίστα αντικαταστάσεων και την αντικαθιστά εάν βρει ταίρι

en: This command moves the current tab family to the left
el: Αυτή η εντολή μετακινεί την τρέχουσα ομάδα καρτελών στα αριστερά

en: This command moves the current tab family to the right
el: Αυτή η εντολή μετακινεί την τρέχουσα ομάδα καρτελών στα δεξιά

en: This command moves the front tab left by one
el: Αυτή η εντολή μετακινεί την επιλεγμένη καρτέλα μια θέση αριστερά

en: This command moves the front tab right by one
el: Αυτή η εντολή μετακινεί την επιλεγμένη καρτέλα μια θέση δεξιά

en: This command scrolls up and down through the list of nicks. If Data 1 is set to anything it will scroll up, else it scrolls down
el: Αυτή η εντολή μετακινεί πάνω και κάτω μέσα στη λίστα των ψευδωνύμων. Αν το Data 1 είναι καθορισμένο τότε μετακινεί πάνω αλλιώς κάτω

en: This server still has %d channels or dialogs associated with it. Close them all?
el: Αυτός ο διακομιστής έχει ακόμα %d κανάλια ή συνομιλίες ανοιχτά. Να κλείσουν όλα;

en: This signal is only passed %d args, $%d is invalid
el: Αυτό το σήμα παίρνει μόνο %d επιλογές, $%d δεν είναι έγκυρο

en: Time Stamps
el: Επισήμανση ώρας

en: Time stamp format:
el: Μορφή ώρας καταγραφής:

en: Togo
el: Τόγκο

en: Tokelau
el: Τοκελάου

en: Tonga
el: Τόνγκα

en: Too many recursive usercommands, aborting.
el: Εγκατάλειψη, πάρα πολλές επαναλαμβανόμενες εντολές χρήστη.

en: Top
el: Κορυφή

en: Topic
el: Θέμα

en: Topic Protection
el: Προστασία θέματος

en: Topic for %s is: %s
el: Το θέμα για το %s είναι: %s

en: Track the Away status of users and mark them in a different color
el: Παρακολούθηση των απουσιών και επισήμανση των απόντων χρηστών με διαφορετικό χρώμα

en: Transparency Settings
el: Ρυθμίσεις διαφάνειας

en: Transparent background
el: Διαφανές παρασκήνιο

en: Trinidad and Tobago
el: Τρινιδάδ και Τομπάγκο

en: Tunisia
el: Τυνησία

en: Turkey
el: Τουρκία

en: Turkmenistan
el: Τουρκμενιστάν

en: Turks and Caicos Islands
el: Νήσοι Turks και Caicos

en: Tuvalu
el: Τουβάλου

en: Type /HELP <command> for more information, or /HELP -l
el: Πληκτρολογείστε /HELP <εντολή> για περισσότερες πληροφορίες, ή /HELP -l

en: Type:
el: Τύπος:

en: UNBAN <mask> [<mask>...], unbans the specified masks.
el: UNBAN <mask> [<mask>...], κάνει unban με τις ορισμένες επιλογές

en: UNIGNORE <mask> [QUIET]
el: UNIGNORE <μάσκα> [QUIET]

en: UNLOAD <name>, unloads a plugin or script
el: UNLOAD <αρχείο>, αποφορτώνει ένα Perl script

en: URL
el: Σύνδεσμος

en: URL <url>, opens a URL in your browser
el: URL <url>, ανοίγει ένα URL στον περιηγητή σας

en: URL Grabber...
el: Καταγραφέας URL...

en: URL Handlers - Special codes:
    
    %s  =  the URL string
    
    Putting a ! infront of the command
    indicates it should be sent to a
    shell instead of XChat
el: Χειριστές διευθύνσεων - Ειδικοί κώδικες:
    
    %s  =  το URL
    
    Ένα ! μπροστά από την εντολή δείχνει
    δείχνει ότι πρέπει να σταλθεί στο
    κέλυφος αντί στο XChat

en: URL Handlers...
el: Χειριστές διευθύνσεων...

en: US Virgin Islands
el: Αμερικάνικοι Παρθένοι Νήσοι

en: USELECT [-a] [-s] <nick1> <nick2> etc, highlights nick(s) in channel userlist
el: USELECT [-a] [-s] <χρήστης1> <χρήστης2> κλπ, επισημαίνει τον(ους) χρήστη(ες) στη λίστα χρηστών

en: Uganda
el: Ουγκάντα

en: Ukraine
el: Ουκρανία

en: Unable to set transparent background!
    
    You may be using a non-compliant window
    manager that is not currently supported.
el: Αδύνατη η χρήση διαφανούς παρασκηνίου!
    
    Πιθανόν να χρησιμοποιείτε έναν μη-σύμμορφο διαχειριστή
    παραθύρων που δεν υποστηρίζεται προς το παρόν.

en: Unignore
el: Αποαγνόηση

en: United Arab Emirates
el: Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα

en: United Kingdom
el: Ηνωμένο Βασίλειο

en: United States Medical
el: Ιατρικό (ΗΠΑ)

en: United States of America
el: Ηνωμένες Πολιτείες της Αμερικής

en: Unknown
el: Άγνωστο

en: Unknown Command. Try /help
el: Άγνωστη εντολή. Δοκιμάστε /help

en: Unknown action %s in key bindings config file
    Load aborted, Please fix %s/keybindings
el: Άγνωστη δράση %s στο αρχείο ρυθμίσεων των συντομεύσεων πληκτρολογίου
    Ακυρώθηκε το φόρτωμα, παρακαλώ διορθώστε το %s/keybindings.conf

en: Unknown arg '%s' ignored.
el: Η άγνωστη επιλογή '%s' αγνοήθηκε.

en: Unknown keyname %s in key bindings config file
    Load aborted, please fix %s/keybindings.conf
el: Άγνωστο όνομα πλήκτρου %s στο αρχείο ρυθμίσεων των συντομεύσεων πληκτρολογίου
    Ακυρώθηκε το φόρτωμα, παρακαλώ διορθώστε το %s/keybindings.conf

en: Unmark yourself as away before sending messages
el: Απενεργοποίηση της σημείωσης της απουσίας πριν την αποστολή μηνυμάτων

en: Unsorted
el: Αταξινόμητο

en: Uploads
el: Αποστολές

en: Uruguay
el: Ουρουγουάη

en: Usage: %s
el: Χρήση: %s

en: Use Authentication (HTTP or Socks5 only)
el: Χρήση πιστοποίησης (μόνο HTTP και Socks5)

en: Use Authentication (MS Proxy, HTTP or Socks5 only)
el: Χρήση πιστοποίησης (μόνο MS Proxy, HTTP και Socks5)

en: Use SSL for all the servers on this network
el: Χρήση SSL για όλους τους διακομιστές σε αυτό το δίκτυο

en: Use a different config directory
el: Χρήση διαφορετικού καταλόγου ρυθμίσεων

en: Use global user information
el: Χρήση γενικών πληροφοριών χρήστη

en: Use proxy for:
el: Χρήση διακομιστή proxy για:

en: Use the Text box font and colors
el: Χρήση γραμματοσειράς και χρωμάτων του πλαισίου κειμένου

en: User Commands - Special codes:
    
    %c  =  current channel
    %e  =  current network name
    %m  =  machine info
    %n  =  your nick
    %t  =  time/date
    %v  =  xchat version
    %2  =  word 2
    %3  =  word 3
    &2  =  word 2 to the end of line
    &3  =  word 3 to the end of line
    
    eg:
    /cmd john hello
    
    %2 would be "john"
    &2 would be "john hello".
el: Εντολές χρήστη - Ειδικοί κώδικες:
    
    %c  =  τρέχον κανάλι
    %e = όνομα τρέχοντος δικτύου
    %m  =  πληροφορίες συστήματος
    %n  =  το ψευδώνυμο σας
    %t  =  ώρα/ημερομηνία
    %v  =  έκδοση xchat
    %2  =  λέξη 2
    %3  =  λέξη 3
    &2  =  λέξη 2 μέχρι το τέλος της γραμμής
    &3  =  λέξη 3 μέχρι το τέλος της γραμμής
    
    πχ:
    /cmd john γειά
    
    %2 θα είναι "john"
    &2 θα είναι "john γειά".

en: User Commands...
el: Εντολές χρήστη...

en: User Information
el: Πληροφορίες χρήστη

en: User Limit
el: Όριο χρηστών

en: User List
el: Λίστα χρηστών

en: User defined commands:
el: Εντολές ορισμένες από το χρήστη:

en: User limit must be a number!
el: Το όριο χρηστών πρέπει να είναι αριθμός!

en: User list
el: Λίστα χρηστών

en: User list sorted by:
el: Ταξινόμηση λίστας χρηστών κατά:

en: User name and Real name cannot be left blank.
el: Το όνομα χρήστη και το πραγματικό όνομα δεν πρέπει να είναι κενά.

en: User:
el: Χρήστης:

en: Userlist Buttons - Special codes:
    
    %a  =  all selected nicks
    %c  =  current channel
    %e  =  current network name
    %h  =  selected nick's hostname
    %m  =  machine info
    %n  =  your nick
    %s  =  selected nick
    %t  =  time/date
el: Κουμπιά λίστας χρηστών - Ειδικοί κώδικες:
    
    %a  =  όλα τα επιλεγμένα ψευδώνυμα
    %c  =  τρέχον κανάλι
    %e = όνομα τρέχοντος δικτύου
    %h  =  διακομιστής επιλεγμένου ψευδώνυμου
    %m  =  πληροφορίες συστήματος
    %n  =  το ψευδώνυμο σας
    %s  =  επιλεγμένο ψευδώνυμο
    %t  =  ώρα/ημερομηνία

en: Userlist Buttons...
el: Κουμπιά λίστας χρηστών...

en: Userlist Popup...
el: Μενού λίστας χρηστών...

en: Username
el: Όνομα χρήστη

en: Username:
el: Όνομα χρήστη:

en: Users
el: Χρήστες

en: Uzbekistan
el: Ουζμπεκιστάν

en: VOICE <nick>, gives voice status to someone (needs chanop)
el: VOICE <nick>, δίνει κατάσταση voice σε κάποιον (θέλει chanop)

en: Vanuatu
el: Βανουάτου

en: Vatican City State
el: Πόλη του Βατικανού

en: Venezuela
el: Βενεζουέλα

en: Version
el: Έκδοση

en: Vietnam
el: Βιετνάμ

en: WALLCHAN <message>, writes the message to all channels
el: WALLCHAN <μήνυμα>, αποστολή του μηνύματος σε όλα τα κανάλια

en: WALLCHOP <message>, sends the message to all chanops on the current channel
el: WALLCHOP <μήνυμα>, αποστολή του μηνύματος σε όλους τους chanops στο τρέχον κανάλι

en: Waiting
el: Αναμονή

en: Wallis and Futuna Islands
el: Νήσοι Wallis και Futuna

en: Warning: "%s" character set is unknown. No conversion will be applied for network %s.
el: Προειδοποίηση: Το σύνολο χαρακτήρων "%s" είναι άγνωστο. Δεν θα γίνει καμία μετατροπή για το δίκτυο %s.

en: Western Sahara
el: Δυτική Σαχάρα

en: What would you like to do next?
el: Τι θέλετε να κάνετε τώρα;

en: Who it's from
el: Από ποιον είναι

en: Who set the ban
el: Ποιος έθεσε το ban

en: WhoIs
el: ΠοιοςΕίναι

en: Whois on notify
el: Whois κατά την ειδοποίηση

en: Windows
el: Παράθυρα

en: XChat: %u file offers, latest from: %s (%s)
el: XChat:%u προσφορές αρχείων, τελευταία από: %s (%s)

en: XChat: %u highlighted messages, latest from: %s (%s)
el: XChat: %u επισημασμένα μηνύματα, τελευταίο από: %s (%s)

en: XChat: %u new public messages.
el: XChat: %u νέα δημόσια μηνύματα.

en: XChat: %u private messages, latest from: %s (%s)
el: XChat: %u προσωπικά μηνύματα, το τελευταίο από: %s (%s)

en: XChat: Ban List (%s)
el: XChat: Λίστα Ban (%s)

en: XChat: CTCP Replies
el: XChat: Απαντήσεις CTCP

en: XChat: Channel List (%s)
el: XChat: Λίστα καναλιών (%s)

en: XChat: Connected to %u networks and %u channels
el: XChat: Συνδεδεμένο σε %u δίκτυα και %u κανάλια

en: XChat: Connection Complete
el: XChat: Η σύνδεση ολοκληρώθηκε

en: XChat: DCC Chat List
el: XChat: Λίστα συνομιλίας DCC

en: XChat: Dialog buttons
el: XChat: Κουμπιά διαλόγου

en: XChat: Edit %s
el: XChat: Επεξεργασία %s

en: XChat: File offer from: %s (%s)
el: XChat: Προσφορά αρχείου από: %s (%s)

en: XChat: Ignore list
el: XChat: Λίστα αγνοημένων

en: XChat: Keyboard Shortcuts
el: XChat: Συντομεύσεις πληκτρολογίου

en: XChat: Network List
el: XChat: Λίστα δικτύων

en: XChat: New public message from: %s (%s)
el: XChat: Νέο δημόσιο μήνυμα από: %s (%s)

en: XChat: Plugins and Scripts
el: XChat: Πρόσθετα και δέσμες ενεργειών

en: XChat: Preferences
el: XChat: Προτιμήσεις

en: XChat: Private message from: %s (%s)
el: XChat: Προσωπικό  μήνυμα από: %s (%s)

en: XChat: Rawlog (%s)
el: XChat: Ωμή καταγραφή (%s)

en: XChat: Replace
el: XChat: Αντικατάσταση

en: XChat: Search
el: XChat: Αναζήτηση

en: XChat: URL Grabber
el: XChat: Καταγραφέας διευθύνσεων

en: XChat: URL Handlers
el: XChat: Χειριστές διευθύνσεων

en: XChat: Uploads and Downloads
el: XChat: Λήψεις και αποστολές αρχείων

en: XChat: User Defined Commands
el: XChat: Εντολές καθορισμένες από το χρήστη

en: XChat: User menu
el: XChat: Μενού χρήστη

en: XChat: Userlist Popup menu
el: XChat: Αναδυόμενο μενού λίστας χρηστών

en: XChat: Userlist buttons
el: XChat: Κουμπιά λίστας χρηστών

en: YES
el: ΝΑΙ

en: Yemen
el: Υεμένη

en: Yes
el: Ναι

en: You are being CTCP flooded from %s, ignoring %s
el: Πλημμυρίζεστε με μηνύματα CTCP από τον %s. Αγνοώ τον %s

en: You can only open the Ban List window while in a channel tab.
el: Μπορείτε να ανοίξετε τη λίστα ban μόνο μέσα από μια καρτέλα καναλιού.

en: You cannot place the tree on the top or bottom!
    Please change to the <b>Tabs</b> layout in the <b>View</b> menu first.
el: Δε μπορείτε να τοποθετήσετε το δέντρο πάνω ή κάτω!
    Παρακαλώ αλλάξτε πρώτα σε διάταξη <b>καρτέλες</b> στο μενού <b>προβολή</b>.

en: You must select some bans.
el: Πρέπει να επιλέξετε μερικά ban.

en: Your Address
el: Η διεύθυνσή σας

en: Your Details
el: Οι λεπτομέρειες σας

en: Yugoslavia
el: Γιουγκοσλαβία

en: Z-A, Ops last
el: Z-A, Ops τελευταίοι

en: Zambia
el: Ζάμπια

en: Zimbabwe
el: Ζιμπάμπουε

en: _About
el: _Περί

en: _Always show this dialog after connecting.
el: _Να εμφανίζεται πάντα αυτό το πλαίσιο διαλόγου μετά τη σύνδεση.

en: _Automatic
el: _Αυτόματο

en: _Browse...
el: _Περιήγηση...

en: _Close
el: _Κλείσιμο

en: _Contents
el: Περι_εχόμενα

en: _Copy Channel Name
el: _Αντιγραφή ονόματος καναλιού

en: _Disconnect
el: _Αποσύνδεση

en: _Download List
el: _Λήψεις αρχείων

en: _Edit
el: _Επεξεργασία

en: _Edit...
el: _Επεξεργασία...

en: _External program
el: _Εξωτερικό πρόγραμμα

en: _Find
el: _Εύρεση

en: _Help
el: _Βοήθεια

en: _Hide
el: Απόκρυψ_η

en: _Join Channel
el: _Σύνδεση σε κανάλι

en: _Join this channel:
el: _Σύνδεση στο κανάλι:

en: _Load Plugin or Script...
el: _Φόρτωση πρόσθετου ή δέσμης ενεργειών...

en: _Load...
el: _Άνοιγμα...

en: _Match case
el: _Διάκριση πεζών από κεφαλαία

en: _Network Meters
el: Μ_ετρητές δικτύου

en: _New
el: _Νέο

en: _Nick name:
el: Ψευδώ_νυμο:

en: _Nothing, I'll join a channel later.
el: _Τίποτα, θα συνδεθώ σε ένα κανάλι αργότερα.

en: _Play
el: _Αναπαραγωγή

en: _Preferences
el: Προτιμήσεις

en: _Quit
el: _Έξοδος

en: _Reconnect
el: _Επανασύνδεση

en: _Restore
el: _Επαναφορά

en: _Search
el: _Αναζήτηση

en: _Server
el: Διακομι_στής

en: _Sort
el: Ταξινόμη_ση

en: _Tabs
el: _Καρτέλες

en: _UnLoad
el: Α_ποφόρτωση

en: _User name:
el: Όν_ομα χρήστη:

en: _Usermenu
el: Μενού _χρήστη

en: _View
el: _Προβολή

en: _Window
el: _Παράθυρα

en: bye
el: αντίο

en: channels with
el: κανάλια με

en: letters.
el: χαρακτήρες.

en: mIRC colors:
el: χρώματα mIRC:

en: plugin for remote access using DBUS
el: πρόσθετο για απομακρυσμένη πρόσβαση μέσω DBUS

en: remote access
el: απομακρυσμένη πρόσβαση

en: to
el: σε

en: users.
el: χρήστες:
